Striebro, Zlato

Indická vláda vyhráva vojnu so zlatom

Vláda v Indii zatiaľ vojnu nad zlatom vyhráva. V auguste bolo dovezených do krajiny len 2,5 tony zlata (95 % prepad na mesačnej báze), oproti 47,5 tonám v júli, 31,5 tonám v júni a 162 tonám v máji. Hlavnou príčinou je platné pravidlo 80 % dovozu a 20 % vývozu. Pravidlo robí obchodníkom problémy. Je uplatňované tak, že najprv musí obchodník preukázať záujem zo strany odberateľov o vývoz, keď chce kov do krajiny doviesť. To považujú mnohí za dosť náročné a tak sa zatiaľ uchyľujú k spotrebe zásob zlata. Indická vláda zároveň údajne prahne po zlate, ktoré majú vo svojom vlastníctve chrámy. Tamojšia centrálna banka mala zaslať do chrámov výzvy, ktoré požadujú od predstaviteľov chrámov, aby zverejnili presný objem zlata, ktorý vlastnia. Predpokladá sa, že chrámy v krajine by mohli mať až 30 000 ton zlata v rôznej forme. Vzhľadom na náboženský a kultúrny význam zlata v Indii, to vyvoláva i politický hnev v krajine. Ten napr. vyústil do toho, že niektoré pravicové strany vyzývajú chrámy, aby túto požiadavku centrálnej banky ignorovali. Rovnako sa snaží zastaviť prílev zlata do krajiny i Pakistan, ktorý predĺžil jednomesačné obmedzenia dovozu. Dovoz do krajiny sa zvýšil v porovnaní s minulým rokom o 102 %, kedy sa niektorí dovozcovia zlata usilujú o spoluprácu s indickými obchodníkmi, ktorých situácia nie je ideálna. Pašovanie zlata z Pakistanu do Indie sa zároveň zdvojnásobilo.

Ďalší štrajkujúci baníci v Južnej Afrike sa dohodli so spoločnosťou Harmony Mines na zvýšení platov. Tá ponúkla svojim zamestnancpiratska_lodom zvýšenie miezd medzi 7,5 – 8,0 %, čo najprv odmietali, avšak teraz sa pridali k dohode z minulého týždňa, kde sa podobným spôsobom dohodli i iné spoločnosti. Na strane druhej konkurenčná odborová organizácia sa rozhodla túto ponuku odmietnuť a vstúpiť do štrajku.

Spoločnosť Pan American Silver sa rozhodla zrušiť jej významný hedžový obchod na striebro a zlato. Ten bol uzavretý na 5,3 mil. uncí striebra a 24 tis. uncí zlata, pri cene 20,43 USD za striebro a 1323 USD za zlato na 12 mesiacov, čo predstavovalo 20 % striebornej, resp. 18 % zlatej produkcie spoločnosti. Dôvodom ukončenia týchto fixných obchodov je zvyšujúci sa tlak na rýchle dodanie kovu a priame odkupovanie kovu bez sprostredkovateľov.

Vyzerá to tak, že rumunským protestujúcim, ktorí minulý týždeň protestovali proti ťažbe zlata v projekte Rosia Montana, sa podarí ťažbu zastaviť. Akcie spoločnosti Gabriel Resources Ltd., ktorá projekt realizuje, klesli najviac od roku 1994, potom čo premiér krajiny vyhlásil, že zákonodarci by mali čo najskôr rozhodnúť v neprospech projektu, keďže opozícia voči nemu je neprekonateľná.

Minulý týždeň sa podaril opätovne zaujímavý historický objav. Údajne v hodnote niekoľko miliárd, ktorý by mal zároveň obsahovať až 400 tis. zlatých mincí. Lovci pokladov nenašli nič iné, ako potopenú pirátsku loď z 18-steho storočia pri brehoch Cape Cod (Mys Cod), čo je pobrežný pás a mys v najvýchodnejšej časti štátu Massachusetts v Spojených štátoch.

Matúš Pošvanc

pozvanka_vseobecna_fom

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár