Striebro, Zlato

Indická vláda si brúsi zuby na zlato Indov

Indický vláda chce motivovať chrámy v krajine, aby deponovali ich zlato do bankového systému s tým, že budú dostávať zaň úroky. Podobnú stratégiu chcú zaujať i voči obyvateľstvu. Aby sme si vedeli predstaviť o čo ide, treba mať na pamäti, že indické chrámy disponujú veľkým množstvom zlata. Odhaduje sa, že len chrám Sree Padmanabha Swamy v štáte Kerala disponuje 3000 (tritisíc) tonami zlata, čo je polovica toho, čo je v trezoroch Fort Knox v USA. Zároveň sa odhaduje, že samotné obyvateľstvo Indie disponuje približne 17 000 tonami zlata a celkovo je v Indii uložených 22-24 000 ton zlata (13,5 % všetkého existujúceho zlata na svete). O danej politike sa však dá pochybovať, pretože zlato u Indov nemá len investičný a finančný charakter, ale hlavne kultúrny a náboženský, čo stavia vládu do nelichotivej situácie, ak má zálusk na zlato Indov.

Massachusetts je v celku neznámy štát v USA. Faktom však ostáva, že je to jeden zo štátov USA, ktorý je veľmi naklonený zlatému priemyslu. Minulý rok vyexportoval zlato do krajín ako je Veľká Británia, Hong Kong, či Švajčiarsko v celkovej hodnote cez 2 mld. USD a zároveň v ňom pôsobí rafinérska spoločnosť Metalor. A áno, máte pravdu. V princípe nič zaujímavé, keby o tomto štáte nespievala moja obľúbená nórska hudobná kapela Ylvis:

A možno ešte jedna špekulácia na záver. Blogosférou prebehla správa, že predseda Oficiálneho fóra finančných a monetárnych inštitúcií (OFFMI), lord Desai, vyhlásil na konferencii v Dubaji, že časť koša mien, ktorý tvorí špeciálnu menu Medzinárodného monetárneho fondu – SDR, by mohlo tvoriť aj zlato. SDR sú dnes odvodené od koša mien – americký dolár, japonský jen, britská libra a Euro. Zároveň sa špekuluje, či k nim pribudne v najbližšej dobe i čínske Renminbi. Neviem do akej miery je táto informácia pravdivá, pretože som ju nakoniec v agentúrnych správach nenašiel a na agentúry sa blogosféra odvolávala. Ak je to pravda, tak je to celkom zaujímavá špekulácia o zlate, ktoré údajne nemá v modernom monetárnom svete skoro žiadne miesto. Ale treba povedať, že špekulácie sú na mieste, pretože OFFMI zvolalo schôdzku zástupcov vybratých centrálnych bánk na 17.4.2015 s témou „Zlato, renminbi a viac menový rezervný systém“. Uvidíme, ako sa to vyvinie. SDR by vložením zlata do koša mien získalo určitú prestíž. Dôležitejším by však bolo priznanie, že zlato sú peniaze.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár