Striebro, Zlato

India prekvapila

V blogosfére neostal kameň na kameni potom, čo Holandsko doviezlo tajne 122 ton zlata z USA. Hlavnou otázkou, ktorú si komunita pokladala bolo to, že ako je možné, že sa Holandsku podarilo doviesť toľko zlata a Nemecko bolo schopné minulý rok doviesť len 5 ton z USA. Nuž natíska sa odpoveď, že preto, lebo Holandsko naozaj chcelo doviesť svoje zlato a Nemecko jednoducho zatiaľ nie. Zároveň to však svedčí aj o tom, že zlato v americkom FEDe naozaj je a jeho trezory prázdne nie sú. O tom, či FED intervenuje prostredníctvom bánk na trhu so zlatom a používa pritom svoje rezervy, je už na diskusiu.

Okrem Holanďanov, Švajčiarov a Nemcov o návrate národného zlata začali špekulovať aj vo Francúzsku. Nikto iný ako národniari Le Penovci. Otázka znie, kto by si po politickej stránke mohol vziať túto tému do vienka aj na Slovensku. Kandidátov a nových strán je na to dosť.

Nemecká Deutche Bank nám nedávno možno poodkryla tajomstvo toho, koľko zlata nakupuje čínska vláda. Vo svojej správe o švajčiarskom referende totiž uvádza, že si nemyslí, že prípadné áno v referende bude mať dlhodobý vplyv na cenu zlata. A to vzhľadom na to, že s cenou nezakývali ani pravidelné nákupy zlata Čínskou centrálnou bankou v objeme 500 ton ročne. Oficiálne rezervy Číny by tak mohli byť vysoko nad číslo 1054 ton.

india_pasovanieVyzerá to, že za dopytom po fyzickom kove pri týchto cenách nestojí len Čína ale i India. Podľa prvých indikátorov, by aj v novembri mohla doviesť viac ako 100 ton zlata. Sezóna festivalov, kedy Indovia tradične kupujú zlato ako dar, už síce skončila, ale vyzerá to, že to bola reakcia na minulotýždňové avizované ďalšie zaťaženie dovozu zlata do krajiny zo strany centrálnej banky. Obchodníci sa týmto spôsobom asi pred zásobovali. To môže byť i dôvod nevídaného stresu na fyzickom trhu v Londýne. Nakoniec však India prekvapila všetkých. Bez akéhokoľvek vysvetlenia a dokonca na prekvapenie mnohých analytikov vláda v piatok zrušila pravidlo 80:20, t.j. povinného 20% vývozu zlata.

A na záver už len perlička. Zlato počas tohto týždňa vyletelo podľa niektorých údajov až na úroveň 1467 USD behom pár minút. Niektorí boli nadšení, avšak vyzerá to na chybu v burzovom systéme. Na vyššie ceny drahých kovov si treba ešte počkať a možno prehryznúť niektoré cenové poklesy.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár