Striebro, Zlato

Holandská centrálna banka doviezla z USA 122 ton zlata

Asi najväčšie rozrušenie v zlatej komunite vyvolala správa z holandskej centrálnej banky, ktorá repatriovala z USA z trezorov FEDu späť do krajiny 122,5 tony zlata. Znížila tak množstvo zlata držaného mimo Holandska. Predtým držala v USA 51 % svojich zásob, pričom 20 % v Kanade a 18 % v UK. Týmto sa zmenil stav na 31 % v USA a 31 % v Holandsku; ostatné zlato ostáva tam, kde bolo. Zároveň sa objavili tento týždeň i špekulácie o dôvodoch zatiaľ nedokončenej repatriácie zlata nemeckej Bundesbanky. Zdroj z Deutchebank uvádza, ako hlavný dôvod diplomatické problémy, čiže politické nezrovnalosti. Nemecko doviezlo do krajiny minulý rok len 37 ton, pričom len 5 z nich bolo z amerického FEDu. Iní z komunity zas špekulujú, že Nemecko sa zatiaľ drží v línií so svojím plánom, vzhľadom na zníženie množstva zlata držaného FEDom od konca júna 2013 do začiatku novembra 2014 o 75 ton, ktoré pripisujú práve Bundesbanke, čo by znamenalo, že zatiaľ by postupovala podľa svojho plánu.

Ukrajinská centrálna banka priznala, že na jej území sa nachádza len 1 % z pôvodných 42 tonových zásob zlata v jej trezoroch. Vyzerá to, že zlato putovalo smerom do USA – tak ako vždy od druhej svetovej vojny, keď hrozí v krajine konflikt. V princípe logický krok, ktorý však blogosféra pripisuje sprisahaniu. Zaujímavým bolo z tohto hľadiska i naplánované oznámenie ruskej centrálnej banky, že v roku 2014 nakúpila už 150 ton zlata, čo bolo o 100 % viac ako v roku 2013.

Pre investorov do zlata je dôležitou správou z Indie to, že centrálna banka začala rozhovory s tamojšou vládou o zvýšení obmedzení na dovoz zlata do krajiny. Opatrenie môže na jednej strane spôsobiť zvýšenie aktivít pašerákov, avšak rovnako môže spôsobiť pokles cien na burze, kde sa investori môžu obávať nižšieho oficiálneho dovozu zlata do krajiny. Naopak Čína zaznamenáva výrazný dovoz zlata do krajiny, bez ohľadu na to, že sa tomu hlavné médiá moc nevenujú. Svedčia o tom týždenné výbery zlata zo Šanghajskej burzy a aj odhady dovozu zlata do krajiny či už z Hong Kongu (566 ton), UK (64) Švajčiarska (110 ton), či Austrálie (110 ton). Niektorí analytici predpokladajú, že krajina len za prvé tri kvartály 2014 doviezla do krajiny 900 ton zlata, čo s približne 338 tonami zlata vyťaženého v krajine tvorí ponuku 1238 ton. A to nie sú určite zanedbateľné čísla.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár