Guest Post: 2012 – Udivuje a zároveň desí

Cena zlata tento rok udivuje a zároveň desí. Po atakoch úrovní na 1800,-USD/troy, kedy vidina 1900,- USD/troy bola blízka realita, nastal zlom a zlato sa začalo rútiť po naklonenej rovine. Ani bájny Sizyfos by nedokázal udržať bremeno, ktoré viselo na zlate – spomaľujúca svetová ekonomika, brzdiaca Čína a presakujúce problémy finančne nezodpovednej periférie Európy a ešte nezodpovednejšej administratívy v Bruseli. Keď sa v tejto polievke začali objavovať „riešenia“ politikov, zlato nabralo v panike jediný možný smer – dole.

Nutnosťou každého obchodníka je nájsť najlepšiu pozíciu na kúpu, aby kalkulovaný zisk bol čo najbližšie naplánovanej úrovni. Chce to mať vycvičený zmysel, odhad a techniku. Naproti tomu investor nie je odkázaný na kúpu aktíva v najvýhodnejšej hladine ani na garantovanej technickej úrovni. Investor hľadá podmienky výhodného zúročenia investície z dlhodobého hľadiska. Krátkodobý pokles na aktíve je len korekcia v dlhodobej vízii a nákup investora je kalkulovaný do prijateľnej úrovne. A práve zlato vytvorilo v tomto roku pozíciu, ktorú z dlhodobého hľadiska investori vnímajú ako strategickú.

Veľké hedge fondy a centrálne banky zrealizovali v Q2 strategické nákupy zlata v množstvách, ktoré stoja za zamyslenie. Známy miliardár George Soros viac ako zdvojnásobil držbu zlata v ETF fondoch (s fyzickou držbou zlata). Podobne John Paulson navýšil cez jeho spoločnosť Paulson&Co. investíciu v zlate o 26%. Navyše sú tu nedávne nákupy fyzického zlata zo strany centrálnych bánk. A opätovne v množstvách, ktoré nie sú obvyklé pre bežné operácie na tomto drahom kove. Najviac snahy o navýšenie držby prejavili banky z Ázie v snahe diverzifikovať riziko devízových rezerv. Pri týchto troch prípadoch sa vymenovávanie investorov, ktorých aktivita bola nadpriemerná v Q2 22012 nekončí.

Zaujímavosťou je počin Sorosa, ktorý sa považuje za jedného z najúspešnejších investorov a nositeľov investičných stratégií súčasnosti. Svoj nedávny nákup zrealizoval po tom, čo v Q1 v roku 2011 predal skoro všetok podiel v zlate. Duševné vlastníctvo tejto myšlienky nie je chránené zákonom, a preto je hodné nasledovania, prípadne aspoň zváženia.

Nákupy zo strany Centrálnych bánk boli realizované najmä z krajín s rozvíjajúcim sa trhom: Kazachstan, Rusko, Ukrajina, Južná Kórea ale aj Brazília, Čína, India. Z pohľadu čísel dosiahol dopyt z ich strany v Q2 157,5 tony čo je dvojnásobok oproti dopytu z rovnakého obdobia spred roka. Tento ich počin si možno vysvetliť viacerými spôsobmi. Ak uvažujeme, že do nákupu neboli banky tlačené vládami a okolnosťami a že sa jednalo o premyslený krok, investorovi to dáva signál, že cena zlata bola pre banky výhodná vzhľadom na dlhodobú držbu a uloženie kapitálu vo forme fyzického aktíva. Znamená to ale, že je  málo pravdepodobné, aby za súčasných podmienok cena zlata klesla nižšie ako je interval 1500,- – 1600,- USD/troy. Pri týchto úrovniach centrálne banky považujú nákup zlata za strategický a zlatu dáva táto úroveň fundamentálnu podporu.

Nepotvrdené správy o plánovaných nákupoch Číny v objeme 5000 – 6000 ton zlata treba brať s rezervou, no naznačujú fakt, že cena zlata má väčší potenciál k dlhodobému rastu ako k poklesu z dôvodu ročnej kapacity svetovej ťažby, ktorú tento dopyt značne prekračuje. A väčší dopyt ako ponuka vytvára priestor pre rast ceny.

Pre investora je dôležité pracovať s faktami a nie s fámami. Investícia do zlata vyžaduje tak, ako každé iné investovanie rozvahu a premyslené kroky. Viac ako naskakovať do rozbehnutého vlaku a slepo nasledovať kroky fondov a centrálnych bánk, je rozložiť investície do viacerých strategických nákupov v kľúčových momentoch a na kľúčových úrovniach. A práve tie prinášajú dlhodobo pocit z dobrej investície vo vyvíjajúcom sa prostredí trhu. Zaručiť v dnešnej dobe zdravo sa vyvíjajúci trh a globálnu ekonomiku s trvalou hodnotou peňazí je nemožné. Za držbu trvalej hodnoty v podobe fyzickej držby zlata sa zaručuje samotné aktívum. A tomu verí ľudstvo už tisíce rokov.

Autor: Mgr. Roman Jakovlev, 25.8.2012, spracované z externých zdrojov, doplnené analýzami a názormi autora.

Follow us on FACEBOOK as TRADER SK.

Pridaj komentár