Zlato

Guest Post: 2012 – Udivuje a zároveň desí

Cena zlata tento rok udivuje a zároveň desí. Po atakoch úrovní na 1800,-USD/troy, kedy vidina 1900,- USD/troy bola blízka realita, nastal zlom a zlato sa začalo rútiť po naklonenej rovine. Ani bájny Sizyfos by nedokázal udržať bremeno, ktoré viselo na zlate – spomaľujúca svetová ekonomika, brzdiaca Čína a presakujúce problémy finančne nezodpovednej periférie Európy a ešte nezodpovednejšej administratívy v Bruseli. Keď sa v tejto polievke začali objavovať „riešenia“ politikov, zlato nabralo v panike jediný možný smer – dole.

Nutnosťou každého obchodníka je nájsť najlepšiu pozíciu na kúpu, aby kalkulovaný zisk bol čo najbližšie naplánovanej úrovni. Chce to mať vycvičený zmysel, odhad a techniku. Naproti tomu investor nie je odkázaný na kúpu aktíva v najvýhodnejšej hladine ani na garantovanej technickej úrovni. Investor hľadá podmienky výhodného zúročenia investície z dlhodobého hľadiska. Krátkodobý pokles na aktíve je len korekcia v dlhodobej vízii a nákup investora je kalkulovaný do prijateľnej úrovne. A práve zlato vytvorilo v tomto roku pozíciu, ktorú z dlhodobého hľadiska investori vnímajú ako strategickú.

Veľké hedge fondy a centrálne banky zrealizovali v Q2 strategické nákupy zlata v množstvách, ktoré stoja za zamyslenie. Známy miliardár George Soros viac ako zdvojnásobil držbu zlata v ETF fondoch (s fyzickou držbou zlata). Podobne John Paulson navýšil cez jeho spoločnosť Paulson&Co. investíciu v zlate o 26%. Navyše sú tu nedávne nákupy fyzického zlata zo strany centrálnych bánk. A opätovne v množstvách, ktoré nie sú obvyklé pre bežné operácie na tomto drahom kove. Najviac snahy o navýšenie držby prejavili banky z Ázie v snahe diverzifikovať riziko devízových rezerv. Pri týchto troch prípadoch sa vymenovávanie investorov, ktorých aktivita bola nadpriemerná v Q2 22012 nekončí.

Zaujímavosťou je počin Sorosa, ktorý sa považuje za jedného z najúspešnejších investorov a nositeľov investičných stratégií súčasnosti. Svoj nedávny nákup zrealizoval po tom, čo v Q1 v roku 2011 predal skoro všetok podiel v zlate. Duševné vlastníctvo tejto myšlienky nie je chránené zákonom, a preto je hodné nasledovania, prípadne aspoň zváženia.

Nákupy zo strany Centrálnych bánk boli realizované najmä z krajín s rozvíjajúcim sa trhom: Kazachstan, Rusko, Ukrajina, Južná Kórea ale aj Brazília, Čína, India. Z pohľadu čísel dosiahol dopyt z ich strany v Q2 157,5 tony čo je dvojnásobok oproti dopytu z rovnakého obdobia spred roka. Tento ich počin si možno vysvetliť viacerými spôsobmi. Ak uvažujeme, že do nákupu neboli banky tlačené vládami a okolnosťami a že sa jednalo o premyslený krok, investorovi to dáva signál, že cena zlata bola pre banky výhodná vzhľadom na dlhodobú držbu a uloženie kapitálu vo forme fyzického aktíva. Znamená to ale, že je  málo pravdepodobné, aby za súčasných podmienok cena zlata klesla nižšie ako je interval 1500,- – 1600,- USD/troy. Pri týchto úrovniach centrálne banky považujú nákup zlata za strategický a zlatu dáva táto úroveň fundamentálnu podporu.

Nepotvrdené správy o plánovaných nákupoch Číny v objeme 5000 – 6000 ton zlata treba brať s rezervou, no naznačujú fakt, že cena zlata má väčší potenciál k dlhodobému rastu ako k poklesu z dôvodu ročnej kapacity svetovej ťažby, ktorú tento dopyt značne prekračuje. A väčší dopyt ako ponuka vytvára priestor pre rast ceny.

Pre investora je dôležité pracovať s faktami a nie s fámami. Investícia do zlata vyžaduje tak, ako každé iné investovanie rozvahu a premyslené kroky. Viac ako naskakovať do rozbehnutého vlaku a slepo nasledovať kroky fondov a centrálnych bánk, je rozložiť investície do viacerých strategických nákupov v kľúčových momentoch a na kľúčových úrovniach. A práve tie prinášajú dlhodobo pocit z dobrej investície vo vyvíjajúcom sa prostredí trhu. Zaručiť v dnešnej dobe zdravo sa vyvíjajúci trh a globálnu ekonomiku s trvalou hodnotou peňazí je nemožné. Za držbu trvalej hodnoty v podobe fyzickej držby zlata sa zaručuje samotné aktívum. A tomu verí ľudstvo už tisíce rokov.

Autor: Mgr. Roman Jakovlev, 25.8.2012, spracované z externých zdrojov, doplnené analýzami a názormi autora.

Follow us on FACEBOOK as TRADER SK.

Tagged , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár