Grécko s drahými kovmi ani nepohlo

Prehupli sme sa už do druhého polroka a drahé kovy, akoby rovnako pociťovali letné horúčavy. V pondelok, ako otvorili trhy síce strmo vyskočili, avšak len o 10 USD na zlate a 20 centov na striebre. No a potom v princípe nič. Zlato sa obchodovalo viac menej do strany a nachádzalo sa v cenovom koridore 1160 – 1180 USD. Striebro kleslo až k 15,5 USD a v okolí tejto hranice aj ostalo. Vo štvrtok sa ešte trhy mierne zahýbali, avšak potom ostal pokoj. Piatkové obchodovanie už nemalo čo priniesť vzhľadom na to, že New York bol zavretý od jednej hodiny, kvôli sviatku nezávislosti a prázdninovo to vyzeralo už od rána aj na európskych trhoch.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1168,3 USD, čo bolo o 5,9 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,685 USD, čo bolo o 0,06 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,49 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom o málinko relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 148,89 (oproti minulému týždňu klesol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 62,65 (oproti minulému týždňu klesol).

Striebro nám celkom pekne kleslo. Dokonca narazilo i na hranicu 15,5 USD, kde sa dnes nachádza jeho fundamentálne dno – z hľadiska toho, že v okolí tejto ceny sa začne objavovať bakwardácia, ktorá indikuje nedostatok tohto kovu za danú cenu. Zlato je tlačené stále dole a ako je vidno s drahými kovmi nehýbe ani situácia okolo Grécka. Naopak všetky ostatné trhové inštrumenty okolo trhu s drahými kovmi na Grécku situáciu reagovali. Drahé kovy nič. Situácia okolo Grécka je síce z ekonomického hľadiska jasná – Grécku sa budú musieť odpísať dlhy a už aj tí najväčší optimisti budú musieť konečne priznať, že technicky skrachovalo. Avšak z politického hľadiska zatiaľ nie je všetko až tak jasné. Nevedno, čo sa bude diať po uskutočnení referenda. A je dosť možné, že aj drahé kovy na túto situáciu vyčkávajú. Vo štvrtok boli drahé kovy pred zverejnením dát z amerického trhu práce stlačené riadne dole – zlato pod 1160 USD a striebro pod 15,5 USD. Avšak údaje nedopadli až tak, ako sa očakávalo a tak sa drahé kovy vrátili na úrovne predtým. Striebro dokonca prudko rástlo. Avšak následne počas dňa stratilo väčšinu z daného rastu ceny.

Počas týždňa sme inak rovnako prekročili i pomer cien zlata a striebra nad 1 ku 75, čo je opäť bližšie k nami dlhšie indikovanej hranici 1 ku 80. Opätovne však môžeme len skonštatovať, že sa hrá stále tá istá hra – zlato v rozmedzí 1160 – 1200 USD a striebro medzi 15 – 16 USD. Drahé kovy zároveň západ stále neznovuobjavil ako poistenie voči rizikám na trhu. A dopyt zo strany Ázie síce ostáva silný, avšak je rovnako ovplyvnený letnými prázdninami a ramadánom.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

Clipboard-8

silver_27_15 gold_27_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Pridaj komentár