Gréci neboli vždy chudobní

Tragédia dnešného Grécka je primárne v tom, že si dlho žili jeho obyvatelia nad pomery, dotovaní – gréckymi politikmi, ktorí si „kupovali“ ich hlasy. Dnes a v krátkej budúcnosti budú za to musieť zaplatiť poklesom životnej úrovne. Zašlá sláva antického Grécka sa tak ľahko už nevráti. Možno ste nevedeli, ale nedávne historické výskumy ukazujú, že grécky mestský štát Atény bol na antickú dobu extrémne bohatý a svoje bohatstvo plynulo s veľkého množstva drahých kovov, ktoré Aténčania mali. Výskumy ukazujú, že svoje bohatstvo mali Gréci uložené v Parthenone, ktorý bol zasvätený Aténe a bol umiestnený v strede mesta – aby zabránili krádežiam a mali k tejto dobovej banke (bol to vlastne sklad) ľahký prístup. Podľa nich uskladňovali v tomto chráme minimálne 260 ton striebra, ktoré bolo uložené vo vtedajšom „trezore“, ktorý bol 50 dlhý a 3 metre vysoký. Nuž, dnes by ich nezachránilo, ani to, kedy takýto poklad znenazdajky našli.

Dopyt po zlate zo strany inštitucionálnych investorov nie je stále obnovený. ETF-ká, pridali do svojej držby 6,9 ton zlata, čo bolo najviac od februára tohto roku, pričom majú kumulovanie 1598,7 ton zlata. Avšak o zmene trendu sa hovoriť nedá. Na strane druhej sa menší investori v kontexte Gréckej krízy rozhýbali. To aspoň tvrdia, niektorí európski predajcovia, ktorí zaznamenali dopyt po zlate či už od samotných Grékov ale i ostatných obyvateľov EU. Ale pozor, určite nehovoríme o nejakých veľkých číslach, ktoré by vedeli pohnúť celým trhom. Skôr je to taká pikoška.

Rovnako rástli za ostatný mesiac i predaje americkej US Mint. Tá predala skoro trikrát viac zlatých amerických eaglov ako mesiac predtým, pričom za prvý polrok 2015 vzrástli predaje zlatých mincí oproti roku 2014 z 266 na 273 tis. kusov. Predaj strieborných eaglov sa tento mesiac rovnako zdvojnásobil, avšak na polročnej báze predala mincovňa o 2,3 mil. kusov eaglov menej ako v roku 2014.

Aj keď sa niektoré správy javia ako výrazne pozitívne, zatiaľ sa nič na trhu s drahými kovmi nemení. Stále sme v klesajúcej fáze a žiadna zmena v najbližšej dobe nie je na obzore. Samozrejme až dovtedy, pokiaľ znenazdajky nepríde.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár