Prehľad týždňa

25-17: FED víťazí, drahé kovy klesajú.

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Až na mierny výkyv ceny zlata minulý týždeň, zlato kontinuálne klesá smerom k 1250 USD. Cena striebra ju kopíruje, kedy za dva týždne padla zo 17,7 USD až k súčasným 16,6 USD. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1253,4 USD, čo bolo o 13 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,68 USD, čo bolo o 49 centov menej ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto len stúpol na úroveň 1 ku 75,14 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 186,18 a klesal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 79,71 a rovnako klesal.

Dianie na trhu

Okrem špekulatívnych cenových pohybov, kedy ceny drahých kovov reagovali na správy FEDu a zverejnené ekonomické dáta, sa toho na trhu moc neudialo. Vyzerá to, že FED víťazí. Plánuje ďalej dvíhať úrokové miery a dokonca začína špekulovať o zmenách vo svojej bilancii. Svitá teda na lepšie zajtrajšky? Bude zaujímavé sledovať, čo budú vyššie úrokové miery robiť s ekonomikou, kde majú podniky požičané za nižšie úroky. Ustoja ich biznis plány dané zvýšenie? Rovnako bude zaujímavé sledovať rast krátkodobej úrokovej miery a toho, čo budú robiť dlhodobé úrokové miery. Potenciálna kompresia tohto spreadu nebude veľmi naklonená bilanciám bánk. Uvidíme. Zlato sa pri týchto správach javí ako nie veľmi zaujímavá investícia. Pre mnohých. Avšak investor do zlata a striebra by nemal moc zúfať. Zlato by nemal kupovať s vidinou toho, že bude raz stáť viac dolárov, o ktorých panuje všeobecné presvedčenie, že nebudú mať žiadnu hodnotu. Zlato je poistka. Presne k tým experimentom, aké dnes realizuje FED, ECB, PBOC, či BoJ.

Poďme sa však pozrieť na to, čo na blogu viagold.sk sledujeme. Ako sa vyvíja reálny dopyt a ponuka po drahých kovoch. Minulý týždeň som napísal: „Zlato – vyrovnaná pozícia. Cena môže klesať i stúpať. Bude sa však stále skôr jednať o špekulatívne predaje, či nákupy. Ak sa teda nič zásadné nezmení. Cena striebra klesala príliš. Skôr očakávam jej rast, ako pokles. Pri prípadnom ďalšom poklese ceny, by bolo zaujímavé sledovať, ako sa bude správať trh s fyzickým kovom, t.j. či sa bude zvyšovať nedostatok fyzického kovu prúdiaceho na trh.

Myslím, že pri zlate sa už naplno prejavilo to, na čo som upozorňoval pred dvoma – troma týždňami, že rast cien bol čisto špekulatívny. Opäť sme v okolí 1250 USD. Len pri striebre stále vyzerá, že je to inak, ako sa dá očakávať. Už dlhšie špekulujem o raste cien a týždeň po týždni, ceny klesajú. Faktom však je, že pokles cien striebra minulý týždeň opäť len zvýšil fyzické nákupy – ceny na spotovom trhu boli relatívne vyššie ako na futures, kde prevládali špekulatívne predaje. Vyzerá to, že veľké banky opätovne nakupujú za „zľavy“.

Výhľad

Zlato je vo vyrovnanej pozícií. Je ťažké odhadnúť teraz špekulatívny pohyb ceny. Ako cena poklesla, nákupy na spotovom fyzickom trhu predbiehali špekulatívny futures trh. Preto si myslím, že ak by cena šla ďalej pod 1250 USD, na trhu by sa výrazne prejavili ďalšie fyzické nákupy, čo by pokles nakoniec zastavilo. Cena medzi 1250 USD a 1275 USD je cenou, pri ktorej je trh zatiaľ relatívne vyrovnaný. Cena striebra je však stlačená výraznejšie. Stále je možné skôr očakávať jej rast, ako pokles. Som zvedavý, ako dlho táto kompresia ceny vydrží a či nakoniec nespustí aj výpredaj na spotovom trhu.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_25_17 cena_zlato_25_17 cena_striebro_25_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →