Prehľad týždňa

FED katastrofu na drahých kovoch nespôsobil

Minulý týždeň bol plný očakávaní. Začiatkom minulého týždňa sa ceny drahých kovov pomalinky posúvali nižšie. Ale nie zásadne. Dokonca sme boli na takéto pohyby už dávnejšie zvyknutí. Zlato sa tak dostalo pod 1060 USD a striebro klesalo až k 13,64 USD a dosahovalo nové minimá ostatného obdobia. V stredu oba kovy posilnili. Zlato sa vyhuplo k 1070 USD a striebro sa posunulo nad 14 USD. Štvrtok však oba kovy klesali. Zlato testovalo hranicu 1050 USD a striebro sa tlačilo pod 13,7 USD. V piatok však nakoniec oba kovy posilnili.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1066,1 USD, čo bolo o 8,1 USD menej ako predminulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 14,08 USD, čo bolo o 0,19 USD viac ako predminulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra sa opäť vrátil k úrovni 75; presne skončil týždeň na úrovni 75,72 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom výrazne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 109,26. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 44,58.

FED nakoniec drahé kovy (zatiaľ) neposlal k úplnému dnu. Dokonca v deň zverejnenia dát, drahé kovy stúpali. Naznačuje to, že trh s dianím okolo úrokových mier už počítal a zakomponoval pokles k súčasným hraniciam predtým. Otázkou ostáva, či v prípade, že by nakoniec FED úrokovú mieru opäť nedvihol, by trh reagoval aj tak rovnako. To sa však už nedozvieme.

Na trhu s drahými kovmi sa toho veľa nezmenilo. Tých, ktorí hromadia zlato a tvoria hlavné sily dopytu po žltom a sivom kove, buď neubúda, buď majú stále apetít pri súčasných cenách alebo dokonca niektorí noví môžu na trh prichádzať. Prečo to môžeme povedať? Pretože dopyt visí stále nad existujúcou (65 ročná produkcia leží potenciálne niekde v trezoroch) i potenciálnou ponukou – novou ťažbou. Pri zlate sa poklesom cien stres na trhu s fyzickým zlatom zvýšil. Pri striebre sa rastom ceny výrazne stres znížil. Trh zatiaľ reaguje tak, ako ostatný polrok. Špekulanti môžu naďalej hýbať s cenami drahých kovov. Pri striebre zatiaľ výrazne. Pri zlate skôr menej, ako viac; avšak hranicu 1000 USD sa im môže podariť prelomiť. Aj keď to vyzerá, že nie tak ľahko.

Ku konca roku sa však už asi nič významného nestane. Aj keď, nikto nevie. A tak si radšej poprajme pekné sviatky a všetko dobré v Novom roku. Uvidíme, ako sa bude drahým kovom dariť v roku 2016. Robiť predpovede radšej nejdeme. Nemá to totiž zmysel.

Ďalší komentár očakávajte prosím až 11.1.2016, vzhľadom na sviatky :-). Pekné sviatky všetkým čitateľom a priaznivcom drahých kovov.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_51_15 silver_51_2015 gold_51_2015

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár