Falošné zlato

Začínajú sa objavovať opätovne správy o falšovaní zlata. To sa deje vždy, keď začína byť problém s jeho fyzickou dodávkou. Tento krát sa však nejednalo o malé množstvo. Jeden čínsky obchodník si objednal ešte v apríly 998 kg zlata, ktoré mu bolo dodané o dva mesiace. Všetko by bolo v poriadku, keby miesto zlata nedostal volfrámové tehly, ktoré sú na falšovanie zlata najvhodnejšie, vzhľadom na podobnú hustotu volfrámu so zlatom. Toto by asi nikoho nepotešilo, okrem falšovateľa samozrejme.fake_gold

Zlaté a strieborné mince sa oficiálne stanú legálnym platidlom v Oklahome. Po dlhej legislatívnej ceste nakoniec guvernér tohto štátu podpísal zákon, ktorý zrovnáva v Oklahome dolár a tieto drahé kovy. Legislatívci sa pre tento krok rozhodli primárne z toho dôvodu, že na zlato a striebro bola uvalené nezmyslená daň na nákup, ktorej sa týmto spôsobom obyvatelia vyhnú. Zákon umožňuje zároveň uzatvárať v zlate a striebre i kontrakty. Zákon nadobudne účinnosť v novembri tohto roku.

Zdá sa, že Indovia dnes zvolili vyčkávaciu taktiku pri obchodovaní so zlatom. Inými slovami čakajú na nižšie ceny. A nielen z dôvodov poklesu spotovej ceny na globálnom trhu. Ale i z dôvodu očakávaní, že sa zlepšia podmienky dovozu zlata do krajiny. Ako náhle totižto tamojšia centrálna banka umožnila viacerým obchodníkom dovážať zlato do Indie, klesla cenová prirážka z 10 na 1- 2 % oproti cenám na globálnom trhu. To zároveň naznačuje, že nižšie ceny zlata ako je 1200 USD očakávať s veľkou pravdepodobnosťou nemôžeme, vzhľadom na to, že pri poklese cien zaznamenáme zvýšený dopyt, ktorý vytvorí cenové dno. Pravdepodobne v okolí súčasných cenových hraníc.

Dnešnú situáciu na trhu s drahými kovmi veľmi dobre popisuje táto správa. Podľa posledných zverejnených dát, len samotná Čína a India, dokáže v tomto roku absorbovať až 90 % všetkého za rok vyťaženého zlata. Za rok 2013 to bolo 80 % všetkého vyťaženého zlata. To zároveň hovorí i o tom, že v súčasnej dobe sa naozaj výrazným spôsobom presúvajú zásoby zlata z trezorov západu do trezorov východu.

O tom, že zlato ako investícia určite lesk nestráca, svedčí i fakt, že Deutsche Bank vyhlásila, že ide v Londýne otvoriť nový 1500 tonový sklad zlata. Banka tak reaguje na dopyt od investorov po týchto službách. Banka vlastní 200 tonový sklad i v Singapure, ale i v Hong Kongu, Zürichu a New Yorku.

Pridaj komentár