Striebro, Zlato

Falošné zlato

Začínajú sa objavovať opätovne správy o falšovaní zlata. To sa deje vždy, keď začína byť problém s jeho fyzickou dodávkou. Tento krát sa však nejednalo o malé množstvo. Jeden čínsky obchodník si objednal ešte v apríly 998 kg zlata, ktoré mu bolo dodané o dva mesiace. Všetko by bolo v poriadku, keby miesto zlata nedostal volfrámové tehly, ktoré sú na falšovanie zlata najvhodnejšie, vzhľadom na podobnú hustotu volfrámu so zlatom. Toto by asi nikoho nepotešilo, okrem falšovateľa samozrejme.fake_gold

Zlaté a strieborné mince sa oficiálne stanú legálnym platidlom v Oklahome. Po dlhej legislatívnej ceste nakoniec guvernér tohto štátu podpísal zákon, ktorý zrovnáva v Oklahome dolár a tieto drahé kovy. Legislatívci sa pre tento krok rozhodli primárne z toho dôvodu, že na zlato a striebro bola uvalené nezmyslená daň na nákup, ktorej sa týmto spôsobom obyvatelia vyhnú. Zákon umožňuje zároveň uzatvárať v zlate a striebre i kontrakty. Zákon nadobudne účinnosť v novembri tohto roku.

Zdá sa, že Indovia dnes zvolili vyčkávaciu taktiku pri obchodovaní so zlatom. Inými slovami čakajú na nižšie ceny. A nielen z dôvodov poklesu spotovej ceny na globálnom trhu. Ale i z dôvodu očakávaní, že sa zlepšia podmienky dovozu zlata do krajiny. Ako náhle totižto tamojšia centrálna banka umožnila viacerým obchodníkom dovážať zlato do Indie, klesla cenová prirážka z 10 na 1- 2 % oproti cenám na globálnom trhu. To zároveň naznačuje, že nižšie ceny zlata ako je 1200 USD očakávať s veľkou pravdepodobnosťou nemôžeme, vzhľadom na to, že pri poklese cien zaznamenáme zvýšený dopyt, ktorý vytvorí cenové dno. Pravdepodobne v okolí súčasných cenových hraníc.

Dnešnú situáciu na trhu s drahými kovmi veľmi dobre popisuje táto správa. Podľa posledných zverejnených dát, len samotná Čína a India, dokáže v tomto roku absorbovať až 90 % všetkého za rok vyťaženého zlata. Za rok 2013 to bolo 80 % všetkého vyťaženého zlata. To zároveň hovorí i o tom, že v súčasnej dobe sa naozaj výrazným spôsobom presúvajú zásoby zlata z trezorov západu do trezorov východu.

O tom, že zlato ako investícia určite lesk nestráca, svedčí i fakt, že Deutsche Bank vyhlásila, že ide v Londýne otvoriť nový 1500 tonový sklad zlata. Banka tak reaguje na dopyt od investorov po týchto službách. Banka vlastní 200 tonový sklad i v Singapure, ale i v Hong Kongu, Zürichu a New Yorku.

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár