Striebro, Zlato

Ekvádor musel za pôžičku založiť zlato

Zaujímavá správa prišla z Ekvádoru. Tamojšia vláda posiela 466 tis. uncí zlata do banky Goldman Sachs ako záruku za pôžičku, ktorou chcú vykryť rozpočtový deficit. Krajina v roku 2008 skrachovala, kedy nebola schopná vyplatiť dlhy vo výške 3,2 mld. USD. Politici samozrejme tvrdia, že pôžička od Goldman Sachs za zlato bude investovaná do rozvoja krajiny. Avšak tento krok hovorí aj o inom. V prvom rade o tom, že krajina nie je najdôveryhodnejší dlžník (od USA záruku za ich bondy dnes nikto v podobe zlata nepýta). Druhým zaujímavým momentom je samotné použitie zlata ako záruky, ktoré inými slovami zjavne nestráca svoj lesk.

ekvador

Viac krát sme písali o tom, že cena striebra môže ešte výrazne klesnúť, vzhľadom na to, že striebro je primárne považované za priemyselný kov a v prípade negatívne ekonomickej udalosti, sa môže po ňom znížiť výrazne dopyt. Zároveň je striebra relatívny dostatok. To by mohla naznačovať i ostatná správa z US Mint, ktorá hovorí o tom, že po dlhých 16 mesiacoch sa mincovňa rozhodla zrušiť limity na nákup svojich strieborných produktov pre autorizovaných obchodníkov. Limity na strieborné produkty boli zavedené v dôsledku vysokého dopytu a nemožnosti jeho uspokojovania. To indikuje, že striebra je naozaj dostatok. Prečo? Pretože samotný dopyt po jej produktoch výrazne neklesol. Naopak počas mája predala mincovňa skoro 4 milióny uncí striebra a medziročne dopyt zatiaľ poklesol o zanedbateľných 1,5 %. A to znamená, že dokáže uspokojovať aj vysoký dopyt dostatkom kovu. To sa nedá povedať o zlatých produktoch US Mint, po ktorých sa dopyt medziročne prepadol o viac ako 60 %.

Už minulý týždeň sme písali o tom, že Barclays manipulovala s cenou zlata. Tento týždeň sa objavovali správy o tom, že prípad tejto banky by nemusel byť ojedinelý. Inými slovami, že viaceré veľké banky, sa snažili klamať svojich klientov a ovplyvňovali cenu drahých kovov v čase ich fixácie tak, aby neboli nútené vyplávať klientom odmenu za správny tip na cenu. Fungovalo to tak, že pokiaľ sa cena nepohybovala správne, boli ochotní predať časť svojich zásob kovu, stlačiť cenu napr. dole, prerobiť na tomto obchode, avšak zarobiť na klientoch, ktorí tipovali napr. vyššie ceny. Treba ešte raz pripomenúť, že toto správanie je určite neetické, ale určite nie je dôvodom samotných veľkých pohybov cien na trhu.

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár