Drahým kovom pomohol Obama

Z celkového hľadiska sa ceny drahých kovov tento týždeň posunuli vyššie. Avšak začiatkom týždňa to vôbec takto nevyzeralo. Zlato sa v pondelok len na chvíľu vybralo otestovať 1290 USD, aby v utorok zažilo pád na 1250 USD, čím dosahovalo opätovne na svoje dno z pred pár mesiacov. Striebro sa v pondelok držalo lepšie, avšak ani ono sa neubránilo utorňajšiemu prepadu k hranici 20,5 USD. V stredu sa drahé kovy pohybovali v hranici 1270 – 1285 USDD pre zlato a 21,1 – 21,5 USD pre striebro. Štvrtok sa zlato pohodlne prehuplo cez 1320 USD a striebro atakovalo hranicu 22,2 USD. Piatkové obchodovanie bolo pokojné a nič výrazné sa už neudialo.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1317,4 USD, čo bolo o 44,2 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 21,95 USD a vzrástla o 0,61 USD. Tieto cenové pohyby sa prejavili i na pomere ceny zlata a striebra, ktorý je na úrovni 60,02 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 60,02 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 59,66). To znamená, že tento týždeň si striebro oproti zlatu mierne pohoršilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 226,26 a v porovnaní s minulým týždňom stúpol o 14,08 USD. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 92,17 a stúpol o 5,42 USD. Údaje z COMEXe stále nie sú, vzhľadom na uzavreté federálne úrady v USA.

Tento týždeň oba drahé kovy venovali pozornosť dianiu v USA spojenému s navýšením dlhového stropu a tzv. uzavretiu federálnej vlády. Od týchto správ neboli závislé len drahé kovy, ale v princípe celý svet a globálna ekonomika. Tu je vidno, ako veľmi vplýva americká politika na všetko. Politici sa dohodli, aj keď len do februára budúceho roku. Bude sa potom situácia opakovať? Ťažko povedať, pretože politici sa vlastne dohodli, že sa vlastne ešte len dohodnú. A z toho môže vzísť opätovne dohoda o tom, že sa dohodnú a tak ďalej. Faktom je, že umožnenie opätovného míňania federálnych výdavkov v USA upokojilo celý svet. Avšak USA svoju dlhovú situáciu nevyriešia. Výdavky vysoko prevyšujú príjmy a zároveň sa opakovane pripravujú zákony, ktoré majú tieto výdavky na novo navyšovať. Výsledkom bude len viac a viac dlhu. Teda dovtedy, kým bude americký dolár rezervnou menou. A to nemusí byť naveky.

Tento týždeň sa vzhľadom na nízke ceny drahých kovov objavila opätovne negatívna GOFO miera na zlato, ktorá nás informuje o niekoľkých veciach. Po prvé to indikuje stres na londýnskom fyzickom trhu so zlatom, pretože vlastníci zlata nie sú ochotní za súčasných cien kov požičiavať / predávať. Po druhé je za tým s vysokou pravdepodobnosťou predaj fyzického zlata do Ázie, kde je možné dnes zarobiť na relatívne vyšších cenách fyzického zlata, oproti cenám papierového zlata na COMEXe. Inými slovami sa opakuje situácia z pred pár mesiacov a my môžeme čakať na ohromujúce štatistiky dovozu zlata ak nie do Indie, tak určite do Číny. Indexy ťažiarov tento týždeň opäť atakovali svoje dvojročné minimá, potom však postupne rástli, tak ako rástla cena samotných drahých kovov. Uvidíme, či sa bude opakovať história, keď po zdvihnutí dlhového stropu USA v roku 2011 narástlo zlato o 17 %. Ako vždy je tieto krátkodobé pohyby ťažko predpovedať. Ja osobne si však myslím, že pre drahé kovy to zatiaľ vyzerá tak, že opätovne ostanú na súčasných resp. veľmi podobných úrovniach. Kým nepríde nejaká zásadnejšia udalosť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_42

gold_44

silver_44

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár