Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy zažijú ešte turbulencie

Ceny

Aj minulý týždeň zlato i striebro klesali. Pondelok pod 1085 USD a v utorok sa dostalo až na úroveň 1065 USD. Striebro reagovalo podobne, keď klesalo z 14,5 USD až k 14,10 USD. Zlato malo ešte tendenciu vrátiť sa koncom týždňa k 1085 USD, avšak nepodarilo sa mu to. Striebro sa plietlo niekde v okolí 14,1 až 14,3 USD.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1077,2 USD, čo bolo o 6,7 USD menej ako minulý piatok a o 100 USD menej ako mesiac dozadu. Cena striebra bola na úrovni 14,19 USD, čo bolo o 0,09 USD menej ako minulý piatok a viac ako 1,6 USD ako pre mesiacom. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 75,91 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom lepšie v tejto letargii zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 107,21. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 44,77. Akcie ťažiarov tentokrát nasledovali vývoj cien samotných produktov, ktoré ťažia – zlato a striebro.

Trhy

Minulý týždeň som len v krátkej správe na svojom bologu upner.com písal, že na trhu s drahými kovmi sa stala dôležitá vec. Po páde ceny sa nezvýšila bakwardácia, ako tomu bolo počas ostatného pol roka. Inými slovami sa pri poklese cien zlata, nezvýšil dopyt po fyzickom kove. Veľmi podstatná vec. Lebo ako sme písali po ostatné mesiace, v princípe bol trh s drahými kovmi v stálom strese. To znamenalo, že pokles pod 1200 USD vytváral príležitosť pre veľkých hráčov predať fyzický kov za vyššiu spotovú cenu a nakúpiť k nej dodanie kovu v budúcnosti za nižšiu cenu. Situácia naznačovala stres a neprirodzený vývoj. Investori by si totiž radi požičali (hlavne zlato) a zrealizovali tento ziskový obchod – predať kov vyššie na spote – nakúpiť nižšie na futures trhu – zrealizovať zisk a vrátiť fyzický kov po čase späť. To, že stav pretrvával, indikovalo to, že sa kov zháňa ťažko. Zároveň sledovaním vývoja na COMEXe nepredpokladám, že by daný kov market makeri získavali od klientov – vyzerá to, že túto možnosť už využili; skôr predpokladám, že sa mohlo jednať o pôžičky kovu zo strany centrálnych bánk, ťažiarov. A preto sme dlhšie písali, že cena na zlate pod 1200 USD z hľadiska veľkých hráčov nebude pretrvávať dlho – pokiaľ sa stále bude bakwardácia prehlbovať spolu s poklesom ceny.

Dva týždne dozadu a minulý týždeň sa však situácia na pár dní zmenila. Bakwardácia sa s poklesom ceny neprehlbovala. Čo nám situácia hovorí? Market makeri niekde zohnali zlato a stres sa pri ďalšom poklese cien neprehlboval. To znamená, že sily dopytu a ponuky na strane market makerov neukazujú až taký silný trend späť k 1200 USD. Na trhu so zlatom by totižto dokáže stres odstraňovať buď vyššia cena alebo to, že klesne po zlate dopyt. Pamätajme si na to, že ponuka je relatívne vysoká a pohybuje sa na úrovni viac ako 65 ročnej produkcie. To spôsobuje aj zmenu môjho názoru a začína byť z tohto hľadiska omnoho viac pravdepodobné, že sa pozrieme na zlate zo špekulatívneho hľadiska pod 1000 USD. Špekulatívne z toho hľadiska, že bakwardácia totižto stále pretrváva.

Striebro je opäť mierne iné. Obsahuje v sebe i prvok dopytu po priemyselnom využití. A rovnako ako iné priemyselne využívané komodity môže pri výraznom ekonomickom výkyve padnúť ešte viac (13 USD a menej). A to aj z toho hľadiska, že aj na striebre sa prejavuje bakwardácia.

Predikcia

Na drahých kovoch to vyzerá ešte na turbulencie. Zmena je v tom, že nielen zo špekulatívneho hľadiska. V prípade, že sa bude oslabovať dopyt po drahých kovoch, pokles na zlate pod 1000 USD nebude len špekulatívny, ale aj fundamentálny. Uvidíme. Hlavne s čoraz viac sa blížiacim decembrovým rozhodnutím FEDu môžeme ešte očakávať zaujímavý vývoj na trhoch.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_47_15 gold_47_15 1_ceny_45_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár