Drahé kovy zatiaľ na Cyprus nereagujú.

Zlato začalo týždeň prepadom. Cena sa dostala pod 1600 USD, kde bola držaná zubami, nechtami. V stredu sa však cena opätovne prehupla nad túto úroveň, aby opätovne vo štvrtok padla pod ňu, keď zlato stratilo za deň 9 USD. Striebro sa obchodovalo trošku inak. V prvé dni týždňa sa skoro cena nehýbala, aby v stredu prišiel silný výpredaj, ktorý bol však ešte v ten istý deň skúpený. Vo štvrtok však nasledovalo striebro svojho staršieho brata a stratilo 33 centov. V piatok bol voľný deň, avšak HFT mechanizmy vytvorili počas nočno-ranného ázijského obchodovania pár bizarných pokusov o stlačenie cien kovov dole.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1597,6 USD, čo bolo o 11,60 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra rovnako padla o 0,46 USD a je na úrovni 28,30 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 56,45 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 56,45 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 55,95). To znamená, že striebro tento týždeň opäť mierne stratilo v porovnaní so zlatom. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) skončil na úrovni 357,11 a opäť mierne klesol v porovnaní s minulým týždňom. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 135,76 a rovnako mierne klesol. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa znížili pri oboch kovoch.

Veľa zmien sa na zlate a striebre tento týždeň neudialo a oba kovy sú stále vo vyčkávacej pozícií. Situácia na Cypre nie je stále stopercentne istá a stále nevieme, o koľko presne prídu vlastníci vkladov nad 100 000 euro. Jedno je však dosť pravdepodobné. Aj keď sú vystrašení už teraz, ešte stále asi nevideli koľko presne im z účtu ubudne. A potom príde reálny šok. To môže pomôcť zlatu, ktoré je logickou voľbou uloženia kapitálu v neistote. Uvidíme. Spotové ceny kovov sa pohybujú v okolí cien futures kontraktov, pričom sa počas týždňa sem tam dostali i pod ne, čo indikuje, že máme z času na čas prejavujúcu sa bakwardáciu – investori nedôverujú papierovému trhu s kovmi. Analytik CitiBank Tom Fitzpatrick je vo svojej predpovedi stále pozitívne naladený na oba kovy. Tvrdí, že sme stále v situácii, kedy sa formuje dno. A čím dlhšie bude formácia trvať, tým silnejšie cenové skoky zažijeme. Z krátkodobého hľadiska je však dôležité z jeho pohľadu prekonať 35 USD pri striebre a 1790 USD pri zlate.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_13

Zlato:

zlato_13

vyvoj_13_zlato

Striebro:

striebro_13

vyvoj_striebro_13

Zdroj: upner.com, kitco.com

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

 

Pridaj komentár