Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy vyčkávajú

Oproti minulému týždňu bol tento omnoho pokojnejší. Zlato i striebro sa pohybovali okolo hraníc 1310 – 1320 USD, resp. 20,7 – 21 USD. V utorok sme síce videli mierny pokus prekonať hranicu 1325 USD pri zlate a 21,1 USD pri striebre, avšak následne sa ceny upokojili a klesli k cenovým hraniciam, ktoré zastávali pred týmto pokusom. V stredu a štvrtok sme rovnako videli podobné pokusy, avšak vždy neúspešné. Koncom týždňa bolo obchodovanie relatívne pokojné a ceny kovov len mierne oscilovali.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1315,1 USD, čo bolo o 0,4 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 20,87 USD, rovnako ako minulý týžden. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 63,01 čo znamená, že mierne oslabilo voči zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 236,57. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 99,1.

Situácia okolo Iraku hlavné média až tak nezaujímala a ceny kovov reagovali viac na dáta z americkej ekonomiky ohľadne revízie rastu HDP a oslabovaní dolára. Tie by mohli naznačovať, že FED bude predsa len omnoho dlhšie podporovať ekonomiku nízkymi úrokovými mierami; resp. na to sa trhy spoliehajú. Tak ako sme písali minulý týždeň, vojny a konflikty spôsobujú len krátkodobú eufóriu na drahých kovoch a v historickom kontexte by sa mali ceny opätovne konsolidovať na úrovne pred vypuknutím kríz. Samozrejme pokiaľ sa táto krízová situácia nebude výrazne eskalovať. Inými slovami za ostatným posilnením drahých kovov bolo skôr špekulatívne nakupovanie. Dopyt po fyzickom kove z Ázie (India a Čína) stagnuje, a tak z fundamentálneho hľadiska platí, že cenu drahých kovov môže ovplyvniť stále nevyjasnená situácia v Číne v spojitosti so údajnou spreneverou kolaterálu v niektorých čínskych prístavoch. Avšak pri rýchlosti vyšetrovania čínskych orgánov môžeme v najbližšom období skôr očakávať stagnáciu trhu alebo jeho korekciu.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_26_14 silver_26_14 gold_26_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár