Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy to tento týždeň opätovne schytali

Drahé kovy to tento týždeň opätovne schytali. Aj keď mohli omnoho viac. Začiatkom týždňa síce posilnili, zhodou okolností vtedy, keď bitcoin zažíval ťažký deň. Zlato sa vyšvihlo cez 1250 USD, striebro cez 20,2 USD. Následne však prišiel pokles. Zlato kleslo v stredu pod 1200 USD a pod touto hranicou už ostalo. Striebro sa správalo podobne a namierilo si to výrazne pod 20 USD. V piatok ceny drahých kovov mierne posilnili.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1203,5 USD, čo bolo o 35,2 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 19,415 USD a rovnako klesla o 0,27 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 61,99 a zmena bola priaznivejšia pre striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) mierne klesol na úroveň 190,08. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) posilnil rovnako a uzavrel na úrovni 80,43 USD. Ak sú údaje z COMEXu správne, tak sa striebro nemá na čo tešiť. Čisté stávky na pokles ceny striebra sa u veľkých bánk zvýšili o neuveriteľných 27 tis. kontraktov. Ak to nie je nejaká chyba, tak sme na veľmi podobnej úrovni, ako sme boli na začiatku tohto roku. Treba si však uvedomiť, že cena striebra medzitým padla o 10 USD na uncu, resp. o 34 %. Na zlate sa stávky na pokles ceny u veľkých hráčov mierne znížili.

Za cenovými pohybmi bolo primárne rozhodnutie FEDu. Prvé dni v týždni žili obchodníci v očakávaní rozhodnutia FEDu o znížení nákupov dlhopisov. Počas celého prejavu Bernankeho zlato posilňovalo, avšak nakoniec kleslo. FED oznámil zníženie nákupov dlhopisov o 10 mld. USD mesačne. Trhy sa zatiaľ nezľakli. Dalo sa očakávať, že drahé kovy na toto oznámenie zareagujú omnoho výraznejšie. Faktom však je, že drahé kovy mali najhorší týždeň za ostatný mesiac. Avšak nezažili sme žiadny rýchly a výrazný prepad. Je pravdepodobné, že je to spojené s druhou časťou oznámenia, že FED bude držať nízke úrokové sadzby naďalej, dokonca i po dosiahnutí úrovne 6,5 % nezamestnanosti. Po väčšinu roku sústredenia sa na to, či FED zníži alebo nezníži nákup dlhopisov, je možné, že sa obchodníci začnú zaoberať aj inými faktormi. Faktom ostáva, že FED by mal zväčšiť svoju bilanciu budúci rok o 900 mld. USD, miesto 1020 mld. USD. Inými slovami sa politika FEDu až tak zásadne nezmenila.

Jeden z dôvodov, prečo sme nevideli výraznejší cenový pokles na zlate môže byť negatívna GOFO miera, ktorá sa tento týždeň opätovne objavila a svedčí o zvýšenom dopyte po fyzickom kove pravdepodobne z Ázie, kam dnes zlato prúdi. Akcie ťažiarov sú na dvojročných minimách. Pred rokom bola cena drahých kovov skoro o 30 % vyššia. Ceny sa síce pohybujú na úrovni ťažobných nákladov a pre niekoho to môže byť signál, že cena dosahuje dno. Nezabúdajme však, že zlato a striebro sú peniaze. Sú akumulované. Preto môže ich cenové vyjadrenie v nekrytej fiat mene byť ešte nižšie bez ohľadu na to, že by sa nevyťažila ani jedna unca navyše. Kam až cena klesne? Otestovanie hranice 1100 USD na zlate nie je do konca roku vylúčené, aj keď by som ho predpokladal skôr začiatkom budúceho roku. Čo sa týka striebra treba byť na pozore. Cena striebra ešte stále nezažila to, čo zlato a ak sú údaje z COMEXu správne naznačujú zmenu správania sa veľkých hráčov.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_51

gold_51

 

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár