Prehľad týždňa

Drahé kovy sú stále okolo rovnakých cenových hraníc

Ako sme už asi zvyknutí akýkoľvek cenový rast na drahých kovoch je v ostatnom období opätovne nahradený poklesom cien k rovnakým hraniciam. Pri zlate okolo 1300 USD a pri striebre okolo 19-19,5 USD. Nebolo tomu inak ani v ostatné dva týždne. Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo okolo hranice 1290 USD a v stredu sa pokúsilo prelomiť 1300 USD. Opätovne však bola cena stlačená pod túto hranicu. Striebro malo veľmi podobný scenár len pri iných cenách. V stredu chcelo prekonať 19,5 USD avšak opätovne bolo zrazené pod túto hranicu. V piatok bolo obchodovanie priam nudné a na trhu sa nič výrazné neudialo.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1292,9 USD, čo bolo len o 0,2 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 19,34 USD, čo bolo o 0,14 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 66,39. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 216,13. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 88,22.

Za vývojom cien drahých kovov sa pohybovali klasicky ekonomické a politické správy. Z času na čas zapôsobí Ukrajina, inokedy majú na cenu drahých kovov vplyv vyššie očakávania inflácie v USA, či zas naopak niektoré pozitívne dáta z ekonomiky USA. Ako je vidno, Ukrajina už asi nebude mať výrazný vplyv na ceny drahých kovov. Pokiaľ tam samozrejme nevypukne reálna občianska vojna alebo nebude mať Európa zásadné problémy s dodávkou plynu. V stredu bol zverejnený záznam z rokovania monetárnej komisie FEDu, ktorý  výrazne neprekvapil. Členovia komisie očakávajú 2 % mieru inflácie v najbližšom období a zároveň ďalšie postupné zlepšovanie ekonomickej situácie v USA. Zverejnenie následne spôsobilo opätovné vrátenie sa ceny zlata pod 1300 USD.

GOFO úroková miera bola už dlhšie negatívna čo indikovalo stres na trhu s fyzickým zlatom, avšak tento týždeň sa prehupla opätovne do pozitívneho teritória. Pokiaľ opätovne výraznejšie neklesne cena, dopyt po zlate z Ázie, ktorý je pravdepodobne spôsobuje, sa výrazne nezvýši. Zlato máme stále pod hladinu 200 dňového kĺzavého priemeru. A ani veľké banky nemajú stále vyššie očakávania zvýšenia ceny. Trh je v tomto momente nastavený na cenové hladiny od 1270 do 1310 USD. Pomer zlata a striebra sa pohybuje okolo úrovne 1 ku 66-67 a môže sa naďalej zväčšovať. Stále zároveň platí, že striebro bude náchylné na akékoľvek zmeny v globálnej ekonomike. Samozrejme negatívnym spôsobom.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_21_14 silver_21_14 gold_21_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matus Posvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár