Prehľad týždňa

Drahé kovy sú pod ťažkým tlakom. A tak to aj ostane

Ceny

Nič nové. Drahé kovy sú podobne ako komodity pod ťažkým deflačným tlakom. Ich cena v hlavných fiat menách padá. A nebolo tomu inak ani tento týždeň. Na začiatku týždňa sa ešte zlato i striebro ako tak držalo. Zlato sa pohybovalo od 1070 po 1080 USD a sem tam prekročilo tieto hranice. Striebro sa pohybovalo od 14 do 14,30 USD. Koncom týždňa sa nakoniec zlato predsa len prepadlo pod 1055 USD, pričom striebro ho až tak výrazne nenasledovalo a na chvíľu v piatok padlo pod 14 USD.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1056,6 USD, čo bolo o 20,6 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 14,07 USD, čo bolo o 0,12 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 75,1 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 107,47. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 44,92. Akcie ťažiarov tentokrát nasledovali vývoj cien samotných produktov, ktoré ťažia – zlato a striebro.

Trhy

Ako sa vyvíja situácia na trhu s drahými kovmi? Tí, ktorí očakávajú rýchly a prudký nárast cien, si veru istý týmto vývojom nemôžu byť ani náhodou. Avšak ani tí, ktorí čakajú na pád ceny zlata k 800 USD, či striebra k 10 USD, by nemali sršať optimizmom. Objektívne treba povedať, že vývoj na trhu s drahými kovmi je veľmi ťažké predpovedať. Čo sa dá povedať z krátkodobého hľadiska? Jedine to, že trh bude určite reagovať tento týždeň na piatkové čísla z amerického trhu práce. V ďalšom týždni sa uvidí, ako sa rozhodne FED s úrokovými mierami. Tieto správy sú pre špekulantov veľmi podstatné a z krátkodobého hľadiska hýbu významne trhom. Jedným alebo druhým smerom. Avšak celkový sentiment je skôr negatívne naladený a drahým kovom nepomáhajú ani tradične negatívne správy spojené s vyšším geopolitickým rizikom, ako bola situácia minulý týždeň, keď Turci zostrelili ruské lietadlo.

Ako je na tom situácia na strane dopytu a ponuky drahých kovov zo strany market makerov? Stále sme v bakwardácií – aj na zlate aj na striebre. Avšak, rovnako ako pred dvoma týždňami, sa objavila situácia, kedy sa s poklesom ceny nezvýšila bakwardácia = stres na trhu s fyzickým kovom. Naopak. Nedostatok kovu klesol. Ide už o druhýkrát sa opakujúcu situáciu za ostatné obdobie. Za ostatný polrok sme boli vždy svedkami toho, že pokles ceny spôsobil stres na trhu a prehlboval ho. Už druhýkrát, a v krátkom časovom slede za sebou, nie. Môžeme situáciu pripísať piatkovému sviatku v USA? Nie som si tým vôbec istý. Aj keď stále stres na trhu pretrváva, je čoraz viac pravdepodobnejšie, že sa pozrieme pod 1000 USD na zlate. Dno striebra môže byť potom aj pod 12 USD. Zatiaľ rovnako môžeme tvrdiť i to, že pokiaľ k tomu príde, tak len krátkodobo – špekulatívne. O fundamentálnej zmene tohto pohybu bude totiž reč len vtedy, ak sa s týmto pohybom odstráni i bakwardácia na trhu. Tá ešte pretrváva.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_48_15 silver_48_15 gold_48_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár