Drahé kovy sú opäť v normále

V pondelok si polepšilo zlato. dostalo sa nad 1200 USD. Striebro na svoj deň len čakalo. Ten prišiel v utorok. Posilnilo síce aj zlato, na úroveň 1232 USD, ale hlavnú úlohu v ten deň zohralo striebro. To prekonalo hranicu 17 USD a usadilo sa pevne nad ňu. Pomer cien sa zlepšil výrazne pre striebro, keď klesol až k 1 ku 70. V stredu sa pokúsilo striebro zdolať hranicu 17,3 USD, avšak neúspešne. Nakoniec oba drahé kovy v ďalších dňoch toho veľa nepredviedli. Zlato sa obchodovalo medzi 1220 – 1240 USD a striebro okolo 17,1 USD. Piatkové obchodovanie bolo relatívne pokojné.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1221,8 USD, čo bolo o 28,7 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 17,035 USD, čo bolo o 0,75 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 71,72 čo znamená, že tento týždeň sa darilo výrazne viac striebru, ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 165,39. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 68,68.

Cenové pohyby na zlate môžeme pripísať miernemu oslabeniu doláru, z čoho práve ťažilo zlato. Fundamenty sa však výrazne nezmenili a väčšina investorov stále verí ekonomike USA a tomu, že FED dvihne budúci rok úrokové miery. Z tohto hľadiska sa stavajú aj k zlatu, ktoré vidia stále v klesajúcom trende. Dnes môže pokles cien zastaviť len vysoký dopyt po fyzickom kove. Ten však s rastom cien zatiaľ mierne ustal, o čom svedčí i pozitívna GOFO úroková miera na londýnskom trhu. Striebro však tento týždeň výrazne posilnilo oproti zlatu. Osobne si skôr myslím, že sa jedná o špekulatívne pohyby, ako o zmenu trendu. Striebro naďalej znesie omnoho nižšie ceny pod 15 USD.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_50_14

gold_50_14

silver_50_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Pridaj komentár