Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sú dole. A nič sa nemení.

Zlato začalo klesať od skorých ranných pondelňajších hodín. A klesalo postupne. Najprv sa pozrelo k 1185 USD a nasledujúci deň až k 1175 USD. Okolo 1175 sa potom pohybovalo ostatok týždňa; komentár píšem ku štvrtku a piatok už zachytený nemám. Striebro v pondelok na prekvapenie so zlatom túto hru nehralo a naďalej sa pohybovalo v okolí 16,1 USD. To až od utorka, kedy klesalo až k 15,7 USD, avšak tam sa zastavilo a nakoniec uzavrelo nad touto hranicou. Následne, rovnako ako zlato okolo nej oscilovalo až do konca týždňa. Štvrtok už obchodovanie nič zásadnejšie neprinieslo. Z začiatku dňa to vyzeralo na pokles, ktorý sa však nakoniec zastavil.

Cena zlata uzavrela vo štvrtok na úrovni 1174,4 USD, čo bolo o 27 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,79 USD, čo bolo o 0,29 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,28 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom o málinko relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 152,58 (oproti minulému týždňu klesol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 65,1 (oproti minulému týždňu klesol).

Opätovne môžeme len konštatovať, že sa situácia na drahých kovoch zásadne nemení. A zatiaľ neexistujú ani žiadne indície, že by sa výrazne zmeniť mala. Zlato sa pod 1150 USD zatiaľ nevie dostať a jeho fundamentálna cena leží skôr niekde nad 1200 USD – vtedy sa totiž neprejavuje bakwardácia na zlate. Ak sa teda aj špekulantom podarí cenu stiahnuť nižšie, bakwardácia zabezpečí, že sa dostane späť. Ak by sa táto situácia zmenila, určite o nej napíšem. Zatiaľ je to však takto. Striebro je trošku iná pesnička a pokles k 15 USD by neprekvapoval, čo rovnako indikuje pomer ceny zlata a striebra na úrovni 1 ku 80.

Drahé kovy viac menej vyčkávali ako dopadne Grécko. V pondelok to vyzeralo na dohodu, ktorá sa však behom týždňa nie a nie uzavrieť. V pondelok to bol jeden z faktorov, ktorý prispel k poklesu cien zlata. V utorok to zas bolo presvedčenie trhov, že FED na 50 % v septembri zvýši úrokové miery. Inak sa hrá stále tá istá hra – zlato v rozmedzí 1160 – 1200 USD a striebro medzi 15 – 16 USD. Pomer cien zlata a striebra zatiaľ okolo 1 ku 73-74.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_26_15 gold_26_15 1_ceny_26_15

ceny sú k25.6. 2015; Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár