Drahé kovy sú dole. A nič sa nemení.

Zlato začalo klesať od skorých ranných pondelňajších hodín. A klesalo postupne. Najprv sa pozrelo k 1185 USD a nasledujúci deň až k 1175 USD. Okolo 1175 sa potom pohybovalo ostatok týždňa; komentár píšem ku štvrtku a piatok už zachytený nemám. Striebro v pondelok na prekvapenie so zlatom túto hru nehralo a naďalej sa pohybovalo v okolí 16,1 USD. To až od utorka, kedy klesalo až k 15,7 USD, avšak tam sa zastavilo a nakoniec uzavrelo nad touto hranicou. Následne, rovnako ako zlato okolo nej oscilovalo až do konca týždňa. Štvrtok už obchodovanie nič zásadnejšie neprinieslo. Z začiatku dňa to vyzeralo na pokles, ktorý sa však nakoniec zastavil.

Cena zlata uzavrela vo štvrtok na úrovni 1174,4 USD, čo bolo o 27 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,79 USD, čo bolo o 0,29 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,28 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom o málinko relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 152,58 (oproti minulému týždňu klesol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 65,1 (oproti minulému týždňu klesol).

Opätovne môžeme len konštatovať, že sa situácia na drahých kovoch zásadne nemení. A zatiaľ neexistujú ani žiadne indície, že by sa výrazne zmeniť mala. Zlato sa pod 1150 USD zatiaľ nevie dostať a jeho fundamentálna cena leží skôr niekde nad 1200 USD – vtedy sa totiž neprejavuje bakwardácia na zlate. Ak sa teda aj špekulantom podarí cenu stiahnuť nižšie, bakwardácia zabezpečí, že sa dostane späť. Ak by sa táto situácia zmenila, určite o nej napíšem. Zatiaľ je to však takto. Striebro je trošku iná pesnička a pokles k 15 USD by neprekvapoval, čo rovnako indikuje pomer ceny zlata a striebra na úrovni 1 ku 80.

Drahé kovy viac menej vyčkávali ako dopadne Grécko. V pondelok to vyzeralo na dohodu, ktorá sa však behom týždňa nie a nie uzavrieť. V pondelok to bol jeden z faktorov, ktorý prispel k poklesu cien zlata. V utorok to zas bolo presvedčenie trhov, že FED na 50 % v septembri zvýši úrokové miery. Inak sa hrá stále tá istá hra – zlato v rozmedzí 1160 – 1200 USD a striebro medzi 15 – 16 USD. Pomer cien zlata a striebra zatiaľ okolo 1 ku 73-74.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_26_15 gold_26_15 1_ceny_26_15

ceny sú k25.6. 2015; Zdroj: upner.com, kitco.com

Pridaj komentár