Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy spozorneli

Drahé kovy sa z predchádzajúcich miním pozviechali a dnes sa opätovne obchoduje zlato v okolí 1250 USD. V pondelok si to zlato zamierilo k 1250 USD, ale až v utorok sa mu podarilo túto hranicu na chvíľu prekonať, avšak nakoniec neuspelo. Striebro malo podobný pokus pri hranici 17,5 USD. Streda nebola veľmi výrazná. Vo štvrtok sa však oba drahé kovy opätovne prepadli. Zlato si to zamierilo k 1230 USD a striebro padlo k 17,2 USD. Piatkové obchodovanie bolo viac než pokojné a v princípe sa na trhu nič zásadné nedialo.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1231 USD, čo bolo o 7,2 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela vo štvrtok na úrovni 17,2 USD, čo bolo o 0,07 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 71,57 čo znamená, že tento týždeň sa darilo relatívne viac striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 184,39. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 75,93.

Na trhoch pretrváva nervozita spojená viac menej s tým, ako sa budú v najbližšej dobe správať hlavné centrálne banky sveta. Už budúci týždeň bude zasadanie monetárnej komisie FEDu, ktoré je pravidelne sprevádzané rôznymi vyjadrenia ich členov. A na to trhy reagujú. Stále je otázne, či FED na ďalšom stretnutí ukončí definitívne nákup dlhopisov, vzhľadom na to, že trhy už teraz na tieto správy reagujú negatívne. Druhým faktorom, ktorý je v hre sú senátne voľby v USA, ktoré by mohli v prípade negatívnych správ spojených s rozhodnutím FEDu spôsobiť výhru republikánov, ktorí moc FED nemusia. Každopádne drahé kovy tento týždeň reagovali na viaceré hlavne ekonomické správy či už z USA alebo Číny a rovnako boli obchodníci pozorní pri uniknutí časti správy o stave bankového sektora v Eurozóne. Zároveň sa pozviechal fyzický dopyt po zlate z Indie i Číny. V Indii vrcholí sezóna festivalov a prejavuje sa to i na klesajúcej GOFO úrokovej miere, ktorej záporné hodnoty naznačujú stres na trhu s fyzickým kovom. Dnes je veľmi blízko negatívnemu pásmu.

V najbližšom období môžeme stále očakávať, že sa drahé kovy budú pohybovať v pásme 1200 – 1300 USD pre zlato. Na striebro by sme teraz moc vsádzať nemali a skôr by sa dal očakávať pokles jeho ceny a zväčšovanie sa pomeru cien zo súčasných 1 ku 71 na 1 ku 80. To by mohlo vytvoriť zaujímavú príležitosť pre realizáciu nákupov. Samozrejme stále za predpokladu, že sa neudeje vo svete niečo omnoho významnejšie. Či už v Číne v podobe prasknutia bubliny na trhu s nehnuteľnosťami alebo v USA v spojení s rozhodnutím FEDu.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_44_14 gold_44_14 1_ceny_44_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár