Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy si moc nepolepšili

Koncom roku 2014 sa zlato prepadlo na 1182 USD a striebro sa obchodovalo na úrovni 15,68 USD. Na Nový rok sa podarilo obom kovom posilniť. Zlato sa opätovne dostalo nad 1200 USD a striebro sa obchodovalo nad 16 USD. V utorok 6.1 sme dokonca videli zlato nad 1220 USD a striebro nad 16,6 USD. Avšak celkový dojem javia drahé kovy rovnaký, ako ku koncu resp. i začiatku roka 2014. Zatiaľ sa nič nemení. V druhej polovici prvého týždňa roku zlato oscilovalo medzi 1206 – 1218 USD a striebro medzi 16,3 – 16,65 USD. Piatkové obchodovanie bolo nakoniec pre oba drahé kovy celkom pozitívne.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1223,4 USD, čo bolo o 33,6 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,52 USD, čo bolo o 0,73 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 74,06 čo znamená, že tento týždeň sa darilo viac striebru, ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 186,3. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 76,17.

So zlatom nič nové. Aj tak by sa dal zhrnúť prvý týždeň roka 2015. Niektorí sa samozrejme snažia dodať trochu optimizmu. Príkladom môžu byť vyjadrenia o tom, že zlato bolo relatívne úspešnou menou v roku 2014. No, áno. Porovnania môžu byť akékoľvek, faktom však ostáva, že zlato i striebro zásadne zaostávajú v dolárovom alebo eurovom vyjadrení oproti svojim maximám z pred pár rokov. To, čo si treba uvedomiť, že zlato ani striebro sa zatiaľ nikam neposúvajú. Je to dolár alebo euro alebo iné nekrytá mena, ktorá buď voči nim posilňuje alebo slabne. Zlato a striebro boli a stále sú peniazmi, nie menami. Dnes sme v situácii, kedy sú fiat meny voči nim silnejšie. Uvidíme, ako si budú fiat meny viesť v prípade, že svet stratí ilúziu o tom, že centrálne banky dokážu zabezpečiť prosperitu.

Cenové pohyby v prvom týždni môžeme pripísať vyjadreniam centrálnych bankárov a hlavne FEDu. Špekuluje sa tiež o možnom uvedení nejakej formy QE zo strany ECB. Za relatívne nízkymi cenami drahých kovov stojí určite aj silný dolár. V piatok sme mohli očakávať ešte aké také výkyvy v cene drahých kovov vzhľadom na zverejnené výsledky o množstve vytvorených pracovných miest v USA, avšak samotné zverejnenie nemalo priamy dopad na ceny.

Koncom roku 2014 sme mali opätovne negatívnu GOFO úrokovú mieru, ktorá pretrvala do 7.1 a následne sa vytratila. Negatívne GOFO indikuje stres na fyzickom trhu v Londýne. Pomer cien zlata a striebra sa pohybuje okolo 1 ku 74-75 a stále je priestor na to, aby sa výrazne zvýšil, minimálne k 1 ku 80. Striebro pri cenách pod 16 USD zažilo inak miernu bakwardáciu na februárových kontraktoch, čo rovnako indikuje, že ceny pod 16 USD zatiaľ dlho neustojí; nie že by sa tam ceny opätovne nevedeli dostať.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_02_15 gold_02_2015 silver_02_2015

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár