Drahé kovy sa zatiaľ držali

Je leto a opätovne trošku kratší report zo sveta drahých kovov. Na jednej strane si treba aj odpočinúť, a na strane druhej finišujem knihu o zlate a striebre. Už čoskoro bude vonku.

Cena zlata padla minulý týždeň až k úrovni 1311 USD, vrátila sa nad 1330, aby sa koncom týždňa opätovne dostala k 1322 USD. Striebro sa správalo ako cez kopírák. Klesalo k 19,26 USD, stúplo k 19,9 USD a skončilo týždeň v okolí 19,6 USD.

spekulantAko som písal minulý týždeň pre pokles cien bolo potrebné, aby sa na trh dostalo viac zlata a striebra. Druhá možnosť bola, že sa budeme pohybovať v okolí týchto cenových hraníc. Naplnil sa skôr druhý scenár, kedy sa stav contanga z konca minulého týždňa ďalej neprehlboval.

Zmenilo sa však z fundamentálneho hľadiska niečo na týchto trhoch? Zatiaľ bohužiaľ nie. Aj minulý týždeň sme boli svedkami toho, že sa na oboch kovoch prejavoval stav contanga. Spotový trh bol celkom výrazne pod cenami na futures trhu. Stav, ktorý nás informuje o dostatočnej ponuke kovu na spotovom / chasovom trhu kde sa kupuje a predáva fyzický kov.

Stále by sme mali byť pozorní v kontexte potenciálneho poklesu cien. Píšeme o tom už viac než mesiac a situácia sa zatiaľ nijako významne nemení. Ostáva len opakovať, že za rastom cien za ostatný mesiac, mesiac a pol, stáli špekulanti, nie fundamentálne zmeny na trhu.

Oba drahé kovy sú dnes nastavené skôr na pokles, ako na ďalší rast. Ak nepríde nejaká neočakávaná správa alebo významná ekonomická udalosť, rast cien nebude mať žiadnu ďalšiu špekulatívnu paru. Cena zlata pod 1300 USD a smerom k 1250 USD a cena striebra pod 19 USD smerom k 18,5 USD, by odrážala situáciu dostatočne.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár