Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa stále nedostali z medvedieho trhu

Charakter ostatných týždňov na drahých kovoch je veľmi podobný. Zlato je stlačené niekde k hranici 1170 USD a striebro pod 16 USD. Následne sa oba drahé kovy na chvíľu akoby zatrasú a vyberú sa vyššie. Zlato skončí okolo 1200 USD a striebro v okolí 16,5 USD. Tento týždeň nebol iný. Zlato sa najprv dostalo až k 1175 USD a striebro končilo pod 16 USD. Následne sa postupne oba kovy spamätali. Vo štvrtok sa zlato vyšplhalo k 1205 USD. Striebro si to namierilo k 16,4 USD. Piatkové obchodovanie nič zásadnejšie neprinieslo a bolo až na jeden malý výkyv a pokus stlačiť ceny drahých kovov nižšie pokojné.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1200,3 USD, čo bolo o 19 USD viac ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 16,08 USD, čo bolo o 0,13 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,65 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 156,3 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 66,65.

Situácia na drahých kovoch sa nijako zásadne nemení. A zatiaľ neexistujú ani žiadne indície, že by sa výrazne zmeniť mala. Zlato, ako sme už viackrát spomínali, je tlačené dole, ale špekulantom sa zatiaľ nedarí prelomiť hranicu 1150 USD. Vždy keď klesne cena pod 1200 USD sa prejavuje na zlate bakwardácia, s ktorou sa trh vysporiada práve rastom ceny. Zlom zo súčasnej situácie môžeme očakávať potom v dvoch prípadoch. Buď sa s klesajúcou cenou prestane objavovať fenomén bakwardácie – to bude svedčiť o tom, že o drahé kovy je ešte menší záujem, ako dnes. A uvidíme prelom cez 1150 USD smerom k 1000 USD. Alebo budeme vidieť bakwardáciu, ktorá signalizuje dopyt a preferenciu investorov držať fyzický kov i pri raste cien zlata. No a potom budeme svedkami omnoho vyšších cien. To dnes neplatí zatiaľ pre striebro. To má za súčasnej situácie ešte potenciál klesať a za súčasných podmienok by bola cena okolo 15 USD zmysluplná.

Každopádne tento týždeň môžeme spojiť rast ceny zlata i s klesajúcim dolárom. Rovnako to vyzerá, že ani FED sa nebude zatiaľ hrnúť do dvíhania sadzieb. Vo štvrtok sa mohla prejavovať i nervozita okolo Grécka, nad ktorým sa už reálne zaťahujú mračná. Či sa veritelia s Gréckom dohodnú ešte len uvidíme. Zatiaľ to skôr vyzerá na pokerovú hru o to, kto pohne alebo nepohne brvou a ukáže nejakú slabosť. Tromfy veriteľov sú jasné – jednoznačný krach Grécka, ktorý by museli už všetci priznať. Grécke tromfy sú rovnako jasné – strata povesti Eurozóny a strata dojmu, že EU politici vedia vyriešiť všetko. Ale dnes skôr všetci veria, že nejaká dohoda v hodine dvanástej padne.

Inak sa hrá stále tá istá hra – zlato v rozmedzí 1160 – 1200 USD a striebro medzi 15 – 16 USD. Pomer cien zlata a striebra okolo 1 ku 73-74.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_25_15 silver_25_15 gold_24_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár