Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa prepadli pod dôležité hranice

V pondelok oscilovalo zlato okolo hranice 1220 USD a striebro bolo v koridore 17,4-17,6 USD. V utorok však bolo všetko inak. Striebro otestovalo hranicu 17 USD, pod ktorú sa dostalo. Zlato si to zamierilo k 1205 USD. V Stredu sa zlatu podarilo dostať opätovne na cenové úrovne zo začiatku týždňa, striebro však výraznejšie neposilnilo. Vo štvrtok bol opätovne relatívne pokojný deň, aby v piatok otestovalo zlato 1200 USD, pod ktoré sa dostalo. Striebro sa rovnako dostalo pod kritickú hranicu 17 dolárov.

Cena zlata uzavrela vo štvrtok nakoniec na úrovni 1190,7 USD, čo bolo o 31 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela vo štvrtok na úrovni 16,85 USD, čo bolo o 0,65 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 70,66 čo znamená, že tento týždeň sa darilo relatívne viac zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 189,77. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 78,42.

Drahé kovy tento týždeň reagovali hlavne na ekonomické správy z USA. Miera nezamestnanosti v piatok padla pod 6 % na úroveň 5,9 % a americká ekonomika vytvorila až 248 tisíc nových pracovných miest, čo bolo vysoko nad očakávanie trhov. To sa prejavilo i na páde cien drahých kovov ku koncu týždňa. Počas týždňa ovplyvňovali ceny drahých kovov hlavne správy z centrálnych bánk. ECB ponechala nízke úrokové miery a Draghi objasňoval, čo a ako plánuje ECB nakupovať. Nepredstavil však nič, čo by trhy výrazne nadchlo. Na druhej strane oceánu sa pomaly prestáva špekulovať o tom, či FED dvihne základné úrokové sadzby už budúci rok a až 70 % investorov si je tým istá. Na nasledujúcom stretnutí monetárnej komisie by mal FED ukončiť program nákupov vládnych dlhopisov. Drahé kovy tak pre investorov strácajú lesk. Všetkým sa zdá, že kríze je definitívne koniec. Niekedy však môže prísť veľmi nemilé vytriezvenie, pretože zatiaľ úradujú centrálne banky. Avšak ani tie nie sú úplne všemocné.

Ako sme spomínali už viac krát, zlato otestovalo hranicu 1200 USD a kleslo pod ňu, aby sa priblížilo k svojim ročným minimám. Striebro si to mieri k 16 USD. Pomer cien zlata a striebra zvýšil na 1 ku 70 a je dosť možné, že sa naďalej bude zväčšovať. Neprekvapil by ani pomer 1 ku 80, pri cene striebra na úrovni 15 USD. Daná hranica môže byť zaujímavá pre realizáciu nákupov.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_41_14 silver_41_14 gold_41_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

 

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár