Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa pokúšajú prekročiť dôležité hranice.

Začiatkom minulého týždňa sa zlato pokúsilo poskočiť k 1140 USD, avšak nakoniec kleslo. Striebro bolo v ten deň úspešnejšie, pretože si rast udržalo. V utorok zlato atakovalo 1150 USD a striebro sa pokúšalo udržať sa nad 16 USD. Ďalšie dva dni boli veľmi podobné. Zlato sa snažilo preskočiť 1150 USD, avšak vždy neúspešne a neúspešné nakoniec ostalo i striebro, ktoré kleslo výraznejšie. Čomu sa netreba čudovať, keďže aj výraznejšie začiatkom týždňa stúpalo – pomer cien bol v okolí 1 ku 71, čo sme už dávnejšie nevideli. Piatkové obchodovanie však bolo pre zlato celkom pozitívne a dostalo sa nad hranicu 1150 USD. Cena striebra sa akoby chcela zachytiť tej zlatej, avšak nakoniec neúspešne.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1156,4 USD, čo bolo o 18 USD viac ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,82 USD, čo bolo o 0,56 USD viac ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,1 čo znamená, že tento týždeň bolo opäť na tom relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 133,36 (oproti minulému týždňu stúpol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 56,04 (oproti minulému rovnako rástol).

Drahé kovy reagovali na rôzne správy, hlavne na tie, prichádzajúce z USA, kde prichádzajú rôzne indície, že tamojšia ekonomika nie je na tom až tak dobre, ako by sa mohlo zdať z údajov o trhu práce. Rovnako sa medzi investormi rozsieva aj mierne nedôvera v rozhodnutia FEDu a čoraz viac z nich predpokladá, že k sľubovaným zdvihnutím úrokových mier, minimálne v tomto roku, nedôjde. Blogosféra sa rovnako rozplýva nad tým, aký ohromný dopyt zažíva striebro – viaceré prestížne mincovne hlásia veľký dopyt po ich výrobkoch. Veľmi pekne však popísal situáciu s týmto druhom dopytu Keith Weiner, ktorý ho prirovnal k tomu, ako by sme chceli cez slamku okamžite vypiť galón vody.

To, že dopyt po striebre zo strany malých retailových investorov existuje, nikto nepopiera. Ani nikto nepopiera, že sú vyššie marže na okamžitú kúpu týchto produktov. Avšak to nie je spôsobené tým, že striebro na trhu nie je. Je to spôsobené kapacitou výrobných liniek, ktorá je obmedzená. To spôsobuje primárne rasť marží. Takže by som tomuto javu veľký význam nepripisoval.

Kedy sa to však môže zmeniť? V prípade, že bude tento, môžeme ho nazvať „malý“ dopyt po striebre, sprevádzaný „veľkým“ dopytom inštitucionálnych investorov. A to je presne situácia, ktorú popisuje jav nazývaný bakwardácia. Tá sa pri drahých kovoch s rastom ceny odstraňuje a z tohto hľadiska sa dá povedať, že zlato má stále potenciál na nárast nad 1200 USD (bakwardácia sa objavuje
a striebro sa môže skôr držať okolo 15,5 USD (v okolí tejto cenovej hranice bakwardácia na striebre mizne). Drahé kovy, aj keď sú stále peniazmi, sa dnes obchodujú ako ktorákoľvek iná komodita.

V prípade, že sa trh so zlatom a striebrom výrazným spôsobom dostane pod tento typ stresu (t.j. výška bakwardácie sa prehĺbi a bude sa ukazovať na všetkých kontraktoch), môžeme očakávať zásadnú zmenu trendu. Dovtedy sme však v područí špekulantov a denných traderov, ktorí reagujú skôr z hľadiska sentimnetu trhu a ad hoc správ o vývoji tej ktorej ekonomiky – ale hlavne USA.

Nateraz však bude mať pravdepodobne trh s drahými kovmi veľmi podobný obraz, aký vidíme v dnešných dňoch a vlastne už viac ako rok. Ak sa niečo v tomto ohľade zmení, určite o tom napíšeme.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_40_15 gold_40_15 1_ceny_40_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár