Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa opätovne prepadli

Hneď od začiatku týždňa si to drahé kovy nasmerovali smerom dolu. Zlato si to namierilo z 1270 na 1255 a na tejto úrovni sa nakoniec držalo. Striebro kleslo pod 19 USD, avšak obchodný deň ukončilo nakoniec veľmi mierne nad touto hranicou. Ďalšie dva dni neboli pre drahé kovy o nič lepšie, avšak prepad nebol už taký výrazný. Zlato nakoniec prerazilo hranicu 1250 USD a pekne si to zamierilo dokonca pod 1240. Striebro klesalo ďalej k 18,5 USD a ani táto hranica sa neudržala a sivý kov klesol pod ňu. Piatkové obchodovanie sa podobalo na tie z predošlých dní a ceny drahých kovov naďalej oslabovali.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1228,3 USD, čo bolo o 40,1 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 18,61 USD, čo bolo o 0,58 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 66 čo znamená, že tento týždeň sa darilo relatívne viac striebru oproti zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 218,98. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 91,66.

Drahé kovy sú pod silným tlakom špekulantov. Pokles cien bol primárne spôsobený diskusiou o tom, na čo a kedy sa chystá FED. Začalo sa špekulovať, že by základné sadzby mohol dvihnúť omnoho skôr a že je to zároveň vysoko pravdepodobné. To malo vplyv na dolárový index, ktorý rástol a drahé kovy sa správali opačne. Pokiaľ bude tento sentiment na trhu prevládať najbližšia hranica, o ktorú sa cena žltého kovu môže oprieť je 1200 USD. Vyzerá to, že si investori myslia, že je nadobro po kríze. Nič také ako krízová situácia na Ukrajine a v Iraku na trhy zásadne nevyplýva. Dokonca sa dopyt po fyzických drahých kovoch výrazne nemení. Naposledy keď sme mali takéto ceny sme boli svedkom výrazného importu zlata hlavne do Číny. Dnes nie je nič podobné na programe dňa, aj keď treba povedať, že dovoz zlata ostáva stále relatívne silný. GOFO úroková miera, ktorá pri podobných cenách indikovala stres na fyzickom trhu v Londýne dokonca posilnila a je nad úrovňou 0,1 %, čo značí, že dopyt po fyzickom kove nenadobúda nejaký výrazný reverz.

V najbližšom období môže zlato pokojne otestovať hranicu 1200 USD a striebro sa môže prepadnúť omnoho výraznejšie. Ak by sa zachoval súčasný pomer 1 ku 66, tak striebro by bolo minimálne na úrovni 18 USD. Budúcnosť však nikto nepozná. Ceny môžu samozrejme klesať nižšie, avšak súčasný sentiment o tom, že je už najhoršie za nami a máme po kríze, je ďaleko od pravdy. Drahé kovy tak nestrácajú svoj lesk.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_38_14 gold_38_14 1_ceny_38_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár