Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa opäť dostávajú do normálu

Zotrvačnosť v postupnom raste cien drahých bola prítomná i tento týždeň. Prvé tri dni drahé kovy postupne rástli. Zlato sa pomaly každý deň šplhalo vždy o 10 USD vyššie z 1180 USD na skoro 1200 USD. Striebro sa snažilo preskočiť zo 16,6 USD na 17,10, avšak nakoniec prvé tri dni hranicu 17 USD neudržalo. Štvrtok doobeda drahé kovy výrazne poskočili behom pár minút. Avšak daný skok dlho nevydržal a oba kovy v priebehu dňa ceny konsolidovali. Piatkové obchodovanie napokon drahé kovy neustáli nad 1200 USD, resp. 17 USD pre striebro.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1198,4 USD, čo bolo o rovných 16 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,97 USD, čo bolo o 0,24 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 70,62 čo znamená, že tento týždeň sa mierne viac darilo striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 166,22. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 67,73.

Začiatkom tohto týždňa doznievali ešte správy z minulotýždňového zasadnutia FEDu. Špekulanti zároveň stlačili ceny výrazne pod ich súčasné fundamenty a bolo prirodzené, že sa ceny postupne konsolidovali. Ako už píšeme dlhšie v dnešnej dobe zlatu svedčí hranica 1200 – 1300 USD. V rámci nej nezaznamenávame výraznejšie signály o nedostatku zlata (vo forme bakwardácie). Pri striebre je to hranica medzi 15 – 16 USD. Štvrtkový skok v cenách sa dá pripísať nestabilite na blízkom východe, kde Saudská Arábia podnikla vojenské operácie voči Jemenu. Ceny sa však nakoniec upokojili a postupne v priebehu dňa klesali, čo opätovne skôr znamená, že najprv úradovali špekulatívne nákupy. Striebro výraznejšie stúplo oproti zlatu už minulý týždeň na hranicu 1 ku 70, pričom sa už dlhšiu dobu pohybovalo skôr okolo hranice 1 ku 74. Osobne by som však stále nebol prekvapený, keby sme videli hranicu 1 ku 80. Hlavne, ak by prišiel nejaký ekonomický šok. Veľkí hráči na trhu zatiaľ predpovedajú zlatu rôzne scenáre. HSBC hovorí o rozmedzí 1120 – 1305 USD, pričom naopak SocGen predikuje ceny žltého kovy na úrovni 1050 USD do konca tohto roku. Ako vždy uvidíme. Faktom však zatiaľ ostáva to, že akákoľvek cena pod 1200 USD pre zlato, nie je dnes veľmi dlho udržateľná. Samozrejme sa to môže zmeniť. Avšak to by musel poklesnúť dopyt po fyzickom kove z východu (Čína, India). Ak by tento dopyt neexistoval, cena pod 1000 USD by bola na programe dňa.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_13_15 silver_13_15 gold_13_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár