Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa obchodujú do strany

Začiatkom týždňa na ázijských trhoch najprv drahé kovy posilnili, aby v priebehu dňa postupne prepadávali. Zlato si to namierilo v skorých ranných hodinách k 1220 USD a následne počas dňa až k 1195 USD, ktoré dosiahlo na ázijskom trhu skoro ráno v utorok. Striebro malo podobný scenár a nakoniec padalo z úrovne 16,7 USD a v utorok skoro ráno na ázijskom trhu atakovalo hranicu 16 USD. Ceny drahých kovov sa v utorok a stredu následne pohybovali okolo hranice 1200 – 1205 USD pri zlate a striebro sa pohybovalo od 16,1 do 16,3 USD. Až na malý pokus zlata prekonať 1215 USD a striebra nad 16,5 USD sme toho na trhu už veľa nevideli. Štvrtkové obchodovanie nebolo až tak výrazné. Až v piatok doobeda sa zlato prepadlo pod 1200 USD a striebro sa obchodovalo pod 16 USD. Nakoniec sa ceny totálne zosypali.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1168,7 USD, čo bolo o 45 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 15,92 USD, čo bolo o 0,65 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,39 čo znamená, že tento týždeň sa relatívne viac darilo zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 166,6. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 67,6.

Začiatkom týždňa drahé kovy reagovali pravdepodobne najprv na rozhodnutie čínskej centrálnej banky znížiť základné úrokové miery a údajoch o poklese priemyselnej aktivity. Nakoniec však prevýšili negatívne nálady na trhu s drahými kovmi a ceny sa stlačili k hranici 1200 USD, resp. 16 USD. Štvrtková tlačovka ECB poslala euro pod 1,1 USD a v eurovom vyjadrení to malo dopad na drahé kovy v podobe posilnenia ceny. Pekný výsledok menových vojen. Piatkové obchodovanie bolo zároveň ovplyvnené zverejnením výsledkov trhu práce v USA, ktoré dopadlo nad očakávania, čo malo výrazne negatívny vplyv na cenu.

Ako by sme mali byť už zvyknutí za ostatné obdobie, ceny drahých kovov sa pohybujú v rozmedzí od 1200 do 1300 USD s malými pokusmi tieto hranice prekonať. Zatiaľ stále platí, že vždy keď sa tieto hranice prekonajú, tak sa drahé kovy do nich nakoniec vrátia. Na to, aby sme prekonali 1300 USD by sa muselo stať pravdepodobne v ekonomike niečo naozaj zásadné, kedy by nastúpil dopyt po drahých kovoch aj zo strany západných inštitucionálnych investorov. A na to, aby sme sa prepadli hlboko pod 1200 USD, by sa musel zas vytratiť dopyt zo strany ázijských trhov, ktoré zatiaľ prahnú po každej fyzickej unci, ktorá sa dostane pod túto hranicu. Nie je tomu zatiaľ inak ani dnes. O zvýšenom dopyte po fyzickom kove svedčila existujúca bakwardácia. Treba si uvedomiť, že na zlate a striebre by bakwardácia nemala teoreticky nastať, vzhľadom na vysoké zásoby zlata a striebra. Ak by sme boli v normálnej situácií, tak bakwardácia by bola vždy veľmi rýchlo odstránená. Tvorca trhu by totižto vždy vedel kov so ziskom predať na spotovom trhu a ten by mu dodali v budúcnosti za lacnejšie (futures kontrakt). Existujúca a pretrvávajúca bakwardácia signalizuje neochotu predať fyzický kov a nedôveru v budúcu dodávku kovu. V piatok po zverejnení dát z USA však zmizla.

Na trhu bolo vidieť záujem stlačiť cenu pod 1200 USD. Je to silný suport, ktorý sa zatiaľ nepodarilo dlhodobo a zásadne prelomiť. Hlavne z dôvodu zvýšeného záujmu o fyzický kov – s vysokou pravdepodobnosťou zo strany Ázie. Ak by dopyt z Ázie ustal, nižšie ceny máme na stole určite. Striebro sa dostalo inak minulý týždeň do podobnej situácie. A vyzerá to, že ceny hlboko pod 16 už neznesie. Či sa však zmení trend, ukáže až budúcnosť. Pomer ceny zlata a striebra 1 ku 80 dnes stále nie je nereálny.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

gold_10_15 silver_10_15 1_ceny_10_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár