Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa motali okolo minulotýždňových miním

Zlato začalo týždeň poklesom. Striebro sa až tak moc neprepadlo. Následne sa v pondelok zlato i striebro na dva krát odvážilo posunúť smerom hore a oba kovy ukončili deň v pluse. Zlato sa dostalo nad 1250 USD a striebro dokonca nad 20,2 USD. V nasledujúcich dvoch dňoch však oba drahé kovy zažili pokles. Vo štvrtok bol deň pracovného voľna v USA a na trhoch sa to prejavovalo pokojným obchodovaním. Aj keď sme mali v piatok v USA sviatočnú atmosféru ceny oboch kovov mierne posilňovali v priebehu celého obchodného dňa.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1252,1 USD, čo bolo o 8,4 viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 19,94 USD a rovnako mierne vzrástla o 0,11 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 62,79 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 62,79 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 62,72). To znamená, že tento týždeň si striebro oproti zlatu málinko pohoršilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) sa opätovne v priebehu týždňa prepadol, avšak nakoniec skončil na úrovni 208,92, čo bolo len o 0,3 USD menej ako minulý týždeň. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) mal podobný priebeh a uzavrel na úrovni 86,46, pričom nakoniec stúpol o 0,09 USD. Z COMEXu správy tento krát nemáme, vzhľadom na voľno v USA, avšak môžeme predpokladať vzhľadom na celkový pokles cien drahých kovov za ostatný mesiac, že veľkí hráči svoje stávky na pokles cien pomaly znižovali.

Drahé kovy tento týždeň nezaznamenali celkovo zásadné cenové pohyby. Zlato i striebro v pondelok reagovali na dáta z americky v podobe lepších čísel než boli očakávania v predaji nehnuteľností v USA a počtu stavebných povolení. To vyvoláva špekulácie o tom, že FED by mohol v nasledujúcich mesiacoch pristúpiť k zníženiu mesačných nákupov dlhopisov. Na to reagujú i niektoré veľké banky, ktoré pre drahé kovy z krátkodobého hľadiska veštia ceny okolo 1100 USD pre zlato a 18-19 USD pre striebro. Medzi hlavné dôvody za touto predikciou patria príliš veľký dôraz investorov na správy okolo zníženia/zvýšenia/zachovania nákupov mesačných dlhopisov v USA, ako aj neschopnosť nárastu ceny zlata bez ohľadu na nedávne oslabenie USD a zároveň stagnujúci dopyt po drahých kovov z Ázie, ktorý je síce vysoký, avšak neláme nové rekordy.

Akciové indexy ťažobných spoločností sa dostali tento týždeň na svoje dvojročné minimá, aj keď koncom týždňa mierne posilnili. Môžeme spokojne tvrdiť, že sú zatiaľ okolo dvojročných miním pevne usadené. Pri ďalšom poklese cien drahých kovov môžeme očakávať aj ich pokles. Stále platí minulotýždňová predikcia spojená s prelomením podporných hraníc 1250 USD pri zlate a 20 USD pri striebre. To indikuje, že z krátkodobého hľadiska môžeme otestovať 1180 USD pri zlate a 18,7 USD pri striebre. Na strane druhej analytici City Bank predpovedajú z krátkodobého hľadiska zlato na úrovni 1335 USD. Uvidíme teda, čo sa vyplní.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

 

gold_48

 

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár