Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa mierne spamätali

Začiatok týždňa vyzeral, že drahé kovy sa budú opätovne tlačiť mierne dole a špekulanti budú skúšať, aký pokles trh vydrží. Zlato kleslo na 1180 USD a striebro bolo stlačené na 16,2 USD. Avšak už deň na to, sa trh mierne spamätal a vrátil sa na úrovne z konca minulého týždňa. V stredu sa však oba drahé kovy akoby zobudili a výrazne posilnili pri značne vysokých objemoch obchodovania. Zlato vystrelilo k 1220 USD a striebro atakovalo hranicu 17,2 USD. Štvrtkové obchodovanie (komentár je pripravený k štvrtku) bolo relatívne pokojné a len potvrdilo nastavený trend počas tohto týždňa.

Cena zlata vo štvrtok uzavrela na úrovni 121,4 USD, čo bolo o 33,9 USD viac ako minulý piatok. Cena striebra bola pred koncom týždňa na úrovni 17,395 USD, čo bolo o 1 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 70,22 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom opäť relatívne lepšie striebro; oveľa. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 182,29 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 75,36.

Štandardné vysvetlenie rastu cien drahých kovov v stredu bolo spojené s oslabením dolára, ktorý sa prepadol kvôli sklamaniu z prepadu čísel maloobchodného predaja. Dolár padol, zlato a striebro poskočili. Výrazne. Zlato prekonalo svoje 50 dňový pohyblivý priemer, prekročilo hranicu 1200 USD a výrazne sa priblížilo k 200 dňovému pohyblivému priemeru. Bolo to len preto, že dolár padol na základe horších údajov o maloobchodnom predaji? Určite nie. Už dávnejšie hovoríme o bakwardácii a dopyte po fyzickom kove. Tá by pri zlate teoreticky nemala nastať. Jej existencia svedčí o nedôvere investorov voči budúcej dodávke kovu na základe vlastnenia papierového kontraktu na daný kov. Táto situácia nadržuje cenám nad 1200 USD (cena nad 1250 USD by ma neprekvapila). Ak sa pozrieme na trhy zo širšieho hľadiska, úrokové miery na významné vládne dlhopisy rastú, dolárový index padol pod 94, akcie sú zamrznuté a zlato so striebrom rastú. Svedčí to o niečom, čo zatiaľ nevidíme? Ťažko povedať, avšak určitú nervozitu je cítiť. Zároveň prekvapil pomer ceny zlata a striebra, ktorý sa prepadol vo štvrtok až na 70,22, čo tu už dávno nebolo. Striebro inými slovami posilnilo omnoho viac ako zlato. Striebro zároveň uzavrelo nad svojím 200 dňovým pohyblivým priemerom, čo môže nalákať ďalších špekulantov. Osobne však omnoho vyšším cenám striebra neverím, resp. by som skôr stavil na opätovný rast pomeru zlata a striebra. Uvidíme, čo sa bude ďalej diať. Drahé kovy sa možno prebúdzajú z letargie.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_20_15 Gold_20_15 1_ceny_20_15

Zdroj: posledné údaje sú k štvrtku 14.5.2015; upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár