Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa hľadajú

Prvé dva dni v týždni sa drahé kovy opätovne vybrali smerom nadol. Nebolo to však nič výnimočné. Zlato sa posunulo k hranici 1182 USD a striebro si to nasmerovalo k 16,7 USD. Celkom prirodzený menší pokles. V stredu prišla zmena. Zlato sa v priebehu pár hodín vyšplhalo skoro až k 1210 USD a striebro malo našliapnuté k 17,1 USD. Nakoniec však zlato uzavrelo len tesne nad 1200 USD a striebro nakoniec skončilo tesne pod 17 USD. Vo štvrtok sa špekulanti pokúsili dostať cenu zlata pod 1200. Nakoniec neuspeli a cena ostala nad touto hranicou. Striebro sa však potlačiť nadol nakoniec podarilo. Piatok bola burza zavretá.

Cena zlata teda vo štvrtok uzavrela na úrovni 1202 USD, čo bolo o skromných 3,6 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,75 USD, čo bolo o 0,22 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 71,76 čo znamená, že tento týždeň sa viac darilo zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 167,03 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 67,96.

Zmenil sa už konečne trend na cene drahých kovov? Jednoduchá odpoveď znie – nie, nezmenil. Aspoň zatiaľ nie. Cenové pohyby sa opätovne dajú pripísať skôr špekulantom. Tento týždeň to boli reakcie na situáciu okolo Grécka a horšie ekonomické predpovede z USA. Grécko sa snaží stále upokojiť veriteľov, avšak s ich nápadmi, ako vyriešiť situáciu, to zatiaľ nevyzerá dobre. V princípe sa rozhodli zdaniť všetko, čo sa dá. Štrukturálne a radikálne reformy trhu práce, privatizácie, či otvorenia trhu zahraničnému kapitálu sa nekonajú. Dáta z USA zas naznačujú, že rast ekonomiky v prvom kvartáli bude len veľmi nízky, resp. žiadny. Na zvyšovanie sadzieb to teda z tohto hľadiska nevyzerá, už aj z hľadiska prepadu nových pracovných miest, ktoré dopadli pod očakávania. Súčasné fundamenty, v podobe dopytu po zlate, tlačia zatiaľ tento kov do hranice 1200 – 1300 USD. V rámci nej nezaznamenávame výraznejšie signály o nedostatku zlata (vo forme bakwardácie). Pri striebre je to hranica medzi 15 – 16 USD. Z fundamentálneho hľadiska hovoríme primárne o dopyte po drahých kovoch. A to z toho dôvodu, že ponuka novo vyťažených kovov nehrá až tak veľkú úlohu. Drahé kovy sú totižto jedinými komoditami, ktoré majú vysoké zásoby oproti novo vyťaženým dodávkam. Pri zlate tvorí napr. nová ponuka len niečo okolo 1,6 % celkového uskladneného a existujúceho zlata, ktoré je potenciálne pripravené uspokojiť dopyt – samozrejme len pri určitých cenách. Prekonať potom tieto cenové hranice vyššie, by chcelo zmenu prístupu západných investorov voči drahým kovom. Prekonať výraznejšie túto hranicu nižšie, by zas chcelo omnoho menší dopyt po fyzikom kove zo strany Ázie. Zatiaľ to však nevyzerá na to, že by sa začal realizovať niektorý z týchto scenárov. Zároveň treba pripustiť, že svet má dnes omnoho viac stavené na silnejší dolár a zdvihnutie základných úrokových mier FEDu, ako na rast cien drahých kovov.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_14_15 silver_14_15 gold_14_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár