Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy reagujú na Irak

Prvé dva dni v týždni veľa vzruchu na trhu s drahými kovmi nepriniesli. Zlato sa pohybovalo okolo 1270 USD a striebro okolo 19,5 USD. Oba kovy mierne posilnili až v stredu. Avšak následne prišiel štvrtok a zlato sa dostalo dokonca nad 1320 USD, no potom mierne skorigovalo. Striebro prekročilo 20 USD a namierilo si to k 21 USD, avšak túto hranicu sa mu nepodarilo prekonať. Piatkové obchodovanie bolo oproti štvrtku, skôr prechádzkou ružovou záhradou a ceny kovov len mierne oscilovali. Striebro sa síce pokúsilo prekonať opätovne hranicu 21 USD, avšak neúspešne.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1314,7 USD, čo bolo o 56,8 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 20,875 USD, čo bolo o 1,21 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 62,98 čo znamená, že striebro posilnilo zásadným spôsobom viac ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 236,29. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 98,46.

Začiatkom týždňa sa drahé kovy obchodovali podľa ekonomických správ, či už to bolo vyhlásenie MFF o odhade rastu HDP v USA, či dáta zo stavebného trhu. Potom prišla vlna optimizmu, ktorá bola spojená s vyhlásením FEDu o znížení nákupu vládnych dlhopisov, zachovaní politiky ZIRP v kombinácií s vyhrocujúcou sa situáciou v Iraku. Zároveň pomohol drahým kovom aj výbuch plynovodu na Ukrajine, ktorý odpálili v rámci tamojších šarvátok. Zlatu rovnako pomohlo technické nakupovanie, ktorého dôvodom bolo prekonanie hranice 1285 USD a zároveň sa 100 dňový priemer dostal na 50 dňový pohyblivý priemer ceny. Zlato i striebro tak zažili vo štvrtok najlepší deň za ostatných osem mesiacov a posilnilo o 3 %.

V najbližšom období tak budeme vidieť cenové pohyby primárne v súvislosti s vývojom situácie v Iraku, ktorá v prípade eskalácie, môže poslať ceny vyššie a v prípade, že sa tam situácia upokojí, zas ceny kovov nižšie. Nevyzerá to však, že by sa Irak rýchlo upokojil. Skôr naopak. To naozaj môže posúvať ceny kovov vyššie a pôjde o špekulatívne nakupovanie. Na druhej strane z fundamentálneho hľadiska platí, že na cenu drahých kovov môže mať vplyv situácia v Číne v spojitosti so spreneverou kolaterálu v niektorých čínskych prístavoch.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_25_14

gold_25_14

silver_25_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matus Posvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár