Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy reagovali na Ukrajinskú krízu

V pondelok drahé kovy výrazne prepadli. Zlato kleslo z 1330 na 1306 USD a striebro prepadlo z 21,3 na 20,9 USD. Podobný, aj keď nie taký výrazný scenár, sa opakoval i v utorok. Oba drahé kovy klesli. Zlato nakoniec kleslo pod 1300 USD a striebro sa dostalo k 20,7 USD. Streda bola napokon pokojná. Vo štvrtok sa opätovne ceny drahých kovov pozviechali a raketovým spôsobom stúpali. Zlato o 20 USD a striebro o skoro o 50 centov. Piatok oba drahé kovy mierne klesali, avšak nejednalo sa o žiadne veľké cenové pohyby.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1310,9 USD, čo bolo o 28,1 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 20,89 USD, čo bolo o 0,55 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 62,75 čo znamená, že tento týždeň posilnilo opäť viac zlato, ale len veľmi málo oproti striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 243,03. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 101,98.

Pokles cien drahých kovov zo začiatku týždňa môžeme pripísať vyjadreniam šéfky FEDu, ktorá vyhlásila, že úrokové miery by sa mohli zdvihnúť aj skôr v závislosti od toho, ako sa bude vyvíjať ekonomická situácia v USA. Vyššie úrokové miery boli podmienené vyšším najímaním nových pracovníkov a zlepšením údajov z trhu práce. Zároveň sa pod nižšími cenami podpísal i silnejší dolár, ktorý reagoval na dané správy opačným spôsobom. Pokles ceny o skoro 40 USD spôsobil predaj kontraktov v hodnote 15 mld. USD, ktorý prebehol v priebehu niekoľkých minút. A pád ceny by pravdepodobne pokračoval ďalej – ako sme spomínali po minulé týždne – rast cien bol špekulatívny. Pravdepodobnosť toho ďalšieho prepadu bola spojená s tým, že sme nezaznamenali narazenie na dno, čo by sa prejavilo zvýšeným dopytom po fyzickom kove z Ázie, ktorý takýto prepad vždy zastavil.

Avšak vo štvrtok už bolo úplne všetko inak. Padlo resp. mohlo byť údajne zostrelené, civilné lietadlo nad Ukrajinou. Každý si pravdepodobne s touto udalosťou spojí vyššie napätie medzi Ruskom, USA a Ukrajinou. EU do tohto moc rátať netreba, vzhľadom na jej vlažný postoj voči „partnerskému“ Rusku a vzhľadom na závislosť Európy od dodávok energetických zdrojov z Ruska. Po páde lietadla zareagoval trh raketovým stúpnutím ceny o 20 USD na zlate. Opätovne však treba upozorniť, že sa jedná o špekulatívne obchodovanie, ktoré nemá so zmenou trendu zatiaľ nič spoločné.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_29_14 silver_29_14 gold_29_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár