Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy reagovali na rozhodnutie FEDu pozitívne

Začiatok týždňa sa niesol v pesimistickej nálade. Drahé kovy postupne klesali. Zlato sa dostalo z 1330 USD na úroveň 1290 USD. Prekročilo teda dokonca hranicu 1300 USD. Striebro bolo na tom podobne. Pesimizmus ho zaviedol až pod hranicu 21,5 USD. Potom však prišla streda poobede a oba kovy výrazne posilnili. Zlato stúplo z hranice 1300 USD na 1365 USD a zažilo jeden z najväčších nárastov ceny za ostatné obdobie. Striebro bolo na tom rovnako. Priam skočilo z 21,4 na 23,1 USD, aby v stredu uzavrelo tesne pod 23 USD. Ďalší deň bol viac menej pokojný. Avšak v piatok sa opätovne drahé kovy vybrali smerom nadol.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1325,6 USD, čo bolo o 2,3 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 21,8 USD a tiež klesla oproti minulému týždňu o 0,47 USD. To sa prejavilo i na pomere ceny zlata a striebra, ktorý je na úrovni 60,81 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 60,81 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 59,64). To znamená, že tento týždeň si striebro oproti zlatu mierne pohoršilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 233,18 a v porovnaní s minulým týždňom stúpol o miernych 1,17. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 95,75 a ostal skoro na tej istej úrovni. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa minulý týždeň opäť znížili ako na striebre, tak i na zlate. Avšak sú stále vyššie, ako od cenového dna v júni tohto roku. Na striebre výraznejšie ako na zlate.

Napätie okolo Sýrie opadlo skoro úplne. Zatiaľ. Drahé kovy čakali na výsledky stretnutia monetárnej komisie FEDu. Na prekvapenie väčšiny sa FED, vzhľadom na podľa neho slabé ekonomické výsledky USA, rozhodol pokračovať v nákupoch dlhopisov v hodnote 85 mld. USD. Všetko sa rozveselilo. Pozitívne reagovali indexy, klesli na chvíľu úrokové miery na americké vládne dlhopisy, drahé kovy zažili jeden z najlepších dní za ostatné obdobie. To však platilo len jeden deň. Už v piatok sa pre Blooberg vyjadril prezident St. Louiského FEDu James Bullard o tom, že FED predsa len môže znížiť nákupy dlhopisov v Októbri. Bullard nazval nadchádzajúce októbrové stretnutie za „živé“ a FED sa rozhodne podľa toho, aké dáta prídu z ekonomiky. Žijeme v časoch, kedy akékoľvek takéto zarapotanie zostrelí drahé kovy opätovne dole.

Do decembra sa neočakáva žiadna zmena v tejto politike. Zároveň sme sa dozvedeli, že Larry Summers požiadal o stiahnutie jeho kandidatúry na prezidenta FEDu. Tak to vyzerá, že prezidentom najdôležitejšej centrálnej banky sveta bude Janet Yellenová, známa zástankyňa toho, že inflácia ekonomike moc neublíži. Uvidíme. Pravdepodobné však je že, ak bude prezident Yallenová, tak na zníženie podpory ekonomiky zo strany FEDu môžeme asi zabudnúť. Avšak najbližšími dôležitými správami pre ceny drahých kovov bude vývoj dlhu v USA a situácia okolo dlhového stropu. Zníži sa opätovne rating amerického dlhu? Ak áno, drahé kovy porastú. Rovnako aj napätie okolo dlhového stropu a jeho posunutia (smerom nahor samozrejme) bude na radare investorov. Všetko správy, kvôli ktorým je zlato a striebro dobrý nástroj na ochranu proti kríze. Dopyt po drahých kovoch z Ázie určite klesol a to hlavne v Indii. To sa prejavilo i na raste GOFO (goldforwad rate) úrokovej miery, ktorá je už v pozitívnom teritóriu a stres na londýnskom trhu s fyzickým zlatom poklesol.

Indexy ťažiarov rovnako ako drahé kovy reagovali na správy FEDu pozitívne, avšak v nasledujúce dni opätovne klesli omnoho výraznejšie ako samotné kovy, čo môže byť predzvesť i poklesu cien drahých kovov. Ako sme písali minulý týždeň, drahé kovy na správy zo zasadania komisie FEDu reagovali. Čo presne však toto rozhodnutie znamená? Nielen pre USA, ale i pre nás, obyčajných ľudí. Na to je expert James Rikards, ktorý bude o budúcnosti peňazí prednášať onedlho v Bratislave na rovnomennej konferencii. Jeho komentár k rozhodnutiu FEDu máte teda možnosť vidieť i na živo už budúci týždeň vo štvrtok.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_38

gold_38

silve_38

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

POZOR: Posledná šanca sa prihlásiť na konferenciu Future of Money 2.0. Stretnite Jamesa Rickardsa, Steena Jacobsna a iných naživo. Viac informácii o konferencii nájdete na www.buducnostpenazi.sk

pozvanka_vseobecna_fom

 

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár