Prehľad týždňa

Drahé kovy rastú. Na výrazné zmeny to však zatiaľ nevyzerá.

Oba kovy minulý týždeň rástli. A to začiatkom týždňa. Zlato si to postupne namierilo až nad 1125 USD, ktoré dosiahlo v stredu. Striebro si postupne pripisovalo zisky až nad úroveň 14,5 USD, ktoré rovnako dosiahlo v stredu. Potom však oba kovy korigovali. Zlato postupne klesalo až k hladine 1108 USD, odkiaľ sa cena odrazila. Striebro zažilo pokles až 14,22 a následne 14,18 USD.

Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1117,8 USD, čo bolo o 19,8 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 14,31 USD, čo bolo o 31 centov viac ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra mierne stúpol na úroveň 1 ku 78,14 čo znamená, že zlatu sa v týždňovom vyjadrení relatívne nedarilo až tak, ako striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 120,8 a celkom slušne stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 45,96 a rovnako stúpol.

Minulý týždeň som písal, že utrpenie striebra v pomere k zlatu sa ešte len blíži. Mám tým na mysli, že jeho pomer voči zlatu sa môže zväčšiť (z 1 k 78 dnes na 1 k 80 – 85 možno 90). Samozrejme nemusí, pretože nikto nepozná budúcnosť. Hovorím len, že v prípade ekonomického poklesu môže striebro reagovať na ekonomické udalosti aj po stránke svojho priemyselného využitia. To sa už aj do určitej miery stalo v dolárovom vyjadrení. Avšak zlato je pri takýchto udalostiach viac náchylné na dolárový rast a preto očakávam i rast daného pomeru.

Čo sa týka samotnej dolárovej ceny striebra, tak tam je situácia nasledovná. Z času na čas sa prejaví bakwardácia. To znamená, že podobne ako pri zlate, veľký hráč – market maker – môže využiť situáciu, kedy dokáže predať na spotovom trhu fyzické striebro drahšie a nakúpiť futures kontrakt (dodanie v budúcnosti) lacnejšie. Na rozdiele zarobí. A napr. o 3 mesiace dostane svoje striebro späť. Jediný rozdiel voči zlatu je a bol ten, že daný stav sa pri raste ceny striebra nad 14 USD úplne vyparil; a pri poklese ceny k 13,5 USD sa objavil v miernom vyjadrení.

Pri zlate je tento stav, za ostatné obdobie, akoby normálom – už viac ako pol roka. Rozdiel je v tom, že pri zlate je tento stav trvalejší a cena je stlačená relatívne viac, ako pri striebre. Je to zároveň normálne. Prečo? Zlata je relatívne dosť (jeho zásoba je na úrovni cca 65 ročnej produkcie, resp. väčšina dodnes vyťaženého zlata leží niekde v sejfoch) a v princípe voči tejto zásobe „nemá“ priemyselné využitie (zásob striebra je tak na úrovni 18-19 ročnej produkcie). To znamená, že v prípade nie veľkej paniky, možno len obozretnosti, ktorá na trhoch dnes panuje, ho vie investor relatívne stále zohnať. A daný obchod urobiť – predať drahšie na spote a nakúpiť lacnejšie futures. Hru o cenu hrajú aj špekulanti. Tí stavia raz na rast, inokedy na pokles ceny, pričom vedia cenu tlačiť mierne dole alebo hore. Podľa nálady na trhu, resp. podľa rôznych správ; a to až dovtedy, kým fundamenty v podobe celkového dopytu a ponuky nenastavia ďalší trend. Pri zlate dnes fundamenty ukazujú, že trh zažíva zvýšený dopyt po fyzickom kove. Ten nechcú vlastníci zlata pri danej cene predávať / požičiavať, ani s vidinou toho, že napr. za 3 mesiace kov dostanú alebo im ho vrátia. Riziko je pre nich asi vyššie, ako ponúkaný zisk; a veľkí hráči nevedia zjavne zlato získať ani od centrálnych bánk, ktoré im určite v minulosti požičiavali a tento stav na trhoch vyrovnávali. Na trhu so zlatom je inými slovami stres. Ale zatiaľ len mierny. A rovnako ako prišiel, môže aj zmiznúť. A o tom sú aj tieto komentáre – či sa stres zvyšuje, ostáva stabilný alebo či opadáva. Nehovoria o presnej cene. Tá sa predikovať ani nedá.

Pokiaľ by sme zároveň zobrali analógiu zlata ako bernú mincu pre striebro, dolárová cena striebra by sa mohla ešte ďalej prepadať. Či to však bude, je už otázka, ktorú s istotou nevie nikto predpovedať. Každopádne v minulom týždni sa pri striebre objavil stav, ktorý pri ňom nebol veľmi dávno. Pri miernom raste ceny (k 14,3 USD) sa prejavoval nedostatok kovu – rástla bakwardácia. Či je to len krátkodobý jav neviem. Treba počkať na ďalší vývoj. V prípade, že by to nebol prechodný jav, môžeme začať špekulovať nad tým, či striebro narazilo na svoje dolárové dno. Avšak moc by som na to nevsádzal.

Vývoj cien drahých kovov

ceny_5_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc

viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár