Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy povzbudila ECB

Zo začiatku týždňa sme videli nakoniec ďalšie mierne klesanie cien drahých kovov. V pondelok sa cena zlata síce snažila prekročiť 1250 USD, avšak nakoniec skončila na úrovni 1243 USD. A okolo tejto hranice sa obchodovala až do stredy. Podobne bolo na tom striebro, ktoré sa pre zmenu v utorok snažilo prekonať hranicu 19 USD, avšak cena bola stlačená k 18,7 USD; a okolo tejto úrovne sa pohybovalo do stredy. Vo štvrtok oba drahé kovy posilnili. Zlato sa udržalo nad 1250 USD a striebro poskočilo nad 19 USD. V piatok sa zlato obchodovalo primárne v rozmedzí 1250 – 1255 USD a striebro kopírovalo opätovne zlato.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1252,3 USD, čo bolo nakoniec o 3,6 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela vo štvrtok na 19,01 USD, čo bolo o 0,03 USD menenej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 65,88. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 208,53 a mierne rástol. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 86,7 a rovnako mierne vzrástol.

Trhu drahých kovov tento krát vládla ECB. Tá vo štvrtok okrem negatívnej úrokovej sadzby na vklady komerčných bánk, predstavila ďalšie opatrenia, ktorými chce dokázať, že bude bojovať s „low-fláciou“ v eurozóne za každú cenu. Oba drahé kovy zareagovali miernym vzostupom, ktorý bol veľmi rýchly a následne sa obchodovalo už len miernym tempom. V stredu stál za povšimnutie ADP report o nezamestnanosti, ktorý sklamal a ktorý indikoval, že by mohli čísla na trhu práce v USA sklamať. Tie boli zverejnené v piatok. A nakoniec boli v princípe podľa očakávaní trhu. V USA sa vytvorilo 217 tis. nových pracovných miest a miera nezamestnanosti ostala na úrovni 6,3 %. A drahé kovy na správu reagovali len mierne.

Stále platí, že veľké banky zatiaľ drahým kovom naklonené nie sú. Aj keď SocGen upravila svoju predpoveď ceny zlata v tomto roku z 1180 na 1272 USD, vzhľadom na konflikt na Ukrajine. Nezabúdajme na mierne nižší fyzický dopyt po zlate zo strany Ázie, čo dnes naznačuje pozitívna GOFO úroková miera. Ázia však môže zamiešať kartami v prípade, že by sme boli svedkami nejakej nepríjemnej ekonomickej udalosti hlavne na trhu nehnuteľností, či v sektore tieňového bankovníctva Číny. Dovtedy však nemožno očakávať veľké cenové pohyby. Aktéri na trhu sú dnes nastavení skôr na ceny v rozptyle 1250 – 1300 USD.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_23_14 silver_23_14 gold_23_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matus Posvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár