Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy poskočili ku koncu týždňa.

Začiatkom týždňa to s drahými kovmi nevyzeralo moc dobre. Zlato i striebro padali. Zlato sa postupne behom dvoch dní dostalo z 1145 USD, až k 1125 USD. Striebro malo podobný priebeh, z 15,1 USD kleslo až k 14,5 USD. Potom sa dva dni v princípe nič zásadné nedialo. Zlato bolo stlačené až k 1110 USD a striebro sa obchodovalo okolo 14,5 USD. Piatkové obchodovanie bolo ako vymenené. Zlato i striebro vertikálne stúpalo až k 1145 USD, resp. nad 15 USD pri striebre.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1138,4 USD, čo bolo o 7,9 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,26 USD, čo bolo o 0,14 USD viac ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,6 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 114,69 (oproti minulému týždňu stúpol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 49,05 (oproti minulému rovnako rástol).

Drahé kovy boli silno stlačené v priebehu týždňa hlavne v kontexte piatkového očakávania čísiel z amerického trhu práce. Keďže tie nedopadli veľmi pozitívne, americká ekonomika pridala len 142 tis. pracovných miest, oproti očakávaniam nad 200 tis., reagovali aj výrazne drahé kovy. Tie akoby nemali na chvíľu na trhu žiadnu predajnú cenu a tak museli kupujúci ponúkať za drahé kovy viac – cena preto letela strmhlav hore.

Z hľadiska dopytu a ponuky sa na trhu stále nič zásadne nemení. Pri poklese cien sa nám objavuje bakwardácia, ktorá sa rastom ceny odstraňuje. Indikuje to, že cena na COMEXe – hlavne na zlate – je dnes výrazne stlačená (nie manipulovaná) a vlastníci fyzického zlata sa ho nechcú zbaviť ani s vidinou zisku. Mohli by totižto predať na spote kov za drahšie, ušetriť na skladovaní, získané doláre investovať a kúpiť lacnejšie futures kontrakt – dodávku kovu v budúcnosti. To, že sa tak nedeje, svedčí o nedôvere investorov; minimálne v súčasné ceny, či budúcu dodávku kovu. Striebro je iný príbeh, ale podobný. Avšak jeho cena je adekvátnejšia. S poklesom ceny sa objavujú aj správy o výraznom dopyte od retailových (maloobchodných) investorov hlavne po strieborných produktoch (minciach), pričom mincovne vypredávajú všetok tovar – pozor nedajme sa však oklamať tvrdeniami, že je nedostatok kovu na trhu; v tomto prípade sa jedná len o kapacitné výrobné problémy. Skutočný nedostatok by sme videli vtedy, ak by veľkí investori nevedeli zohnať veľké investičné tehly.

Ako sme písali po minulé týždne, ceny drahých kovov boli aj tento týždeň v kontexte inštitucionálneho dopytu a ponuky po nich, výrazne nižšie, ako by sa hodilo. Uvidíme, či sa posunieme vyššie. Každopádne po minulom týždni sa investori opäť o čosi menej spoliehajú na to, že FED zdvihne v decembri úrokové miery. Dovtedy bude mať pravdepodobne trhu s drahými kovmi veľmi podobný obraz, aký vidíme teraz a vlastne už viac ako rok.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_39_157 gold_39_15 1_ceny_39

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár