Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy padli na hubu

Padáme. Takto sa dal zhodnotiť tento týždeň na drahých kovoch. Vlastne takto sa dal zhodnotiť primárne utorok a streda. V pondelok bol na čas totižto trh uzavretý vzhľadom na deň voľna v USA. Zlato v priebehu utorka kleslo z 1295 na 1265 USD a striebro padlo z úrovne 19,4 na 19 USD. V stredu korekcia pokračovala. Zlato kleslo k 1255 USD a štvrtok dokonca atakovalo hranicu 1250, ktorú však neprelomilo. Striebro malo opätovne podobný vývoj kedy sa držalo okolo 19 USD, avšak atakovalo aj 18,8 USD.

Cena zlata vo štvrtok uzavrela nakoniec na úrovni 1255,9 USD, čo bolo o 37 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela vo štvrtok na 19,04 USD, čo bolo o 0,44 USD menenej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 65,96, čo znamená, že striebro neutrpelo tento týždeň tak veľmi ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 204,15. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 84,43.

Trhu drahých kovov tento krát vládol sentiment. Prezidentské voľby na Ukrajine, mierne zníženie napätia medzi Ukrajinou a Ruskom, či očakávané stretnutia centrálnych bánk v najbližšom období. To všetko dnes vytvára akési podhubie toho, kam sa presne trh v najbližšom období ovplyvnený týmito prichádzajúcimi správami vyberie. Zároveň nesmieme zabúdať ani na fakt toho, že za poklesom ceny tiež stojí vývoj situácie ne COMEXe, kde museli obchodníci prerolovať svoje kontrakty.

Každopádne sme sa dostali pri zlate na dvojtýždňové minimá. Z technického hľadiska preťal 50 dňový priemer 200 dňový, čo indikuje opätovne klesajúci trend na zlate. A ako sme spomínali za ostatné týždne viac krát žiadna z veľkých bánk nie je naladená na zlato pozitívne. Inými slovami tento trend môže naďalej pretrvávať. Za poklesom ceny stojí pravdepodobne i nižší dopyt po zlate z Ázie. Aj keď sa pri poklese cien GOFO úroková miera priblížila negatívnemu teritóriu, ktoré by zvýšený dopyt naznačovalo, nakoniec ostala do konca týždňa pozitívna. Nemôžeme teda hovoriť o strese na fyzickom trhu. Najbližšom období budú ceny určovať hlavne správy spojené s oznámeniami centrálnych bánk a toho, ako veľmi investori veria, že sa americká ekonomika zotavuje.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_22_14

Zdroj: upner.com, kitco.com, aktuálne ceny sú zo štvrtka 29.5

Matus Posvanc

Tagged , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár