Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy ostávajú v kóme

Prvé dva dni týždňa zaujímavé neboli. Zlato sa držalo medzi 1195 a 1200 USD a na striebre sa dial podobný príbeh, aj keď v utorok striebro mierne posilnili na 16,7 USD, avšak vrátilo sa nakoniec k hranici 16,5 USD. Ku koncu stredajšieho obchodného dňa oba kovy oslabili – zlato sa prepadlo k 1185 USD a striebro k 16,1 USD. Vo štvrtok sa časť dňa neobchodovalo a zlato i striebro ostali na týchto úrovniach. V piatok oba kovy opätovne klesli.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1168,5 USD, čo bolo o 33,6 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 15,58 USD, čo bolo o 0,86 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 75 čo znamená, že tento týždeň sa opäť darilo relatívne viac zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 162,79. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 68,40.

Spočiatku neboli cenové pohyby tento týždeň veľmi zaujímavé. Kovy reagovali na ekonomické správy hlavne z USA len mierne. Jediný väčší prepad bol v štvrtok počas obchodovania na ázijských trhoch a skôr to vyzeralo na to, že niekto mal záujem o stlačenie ceny dole, než by cena reagovala na nejaké ekonomické správy. Rovnako k pokojnému vývoju prispel aj deň vďakyvzdania v USA vo štvrtok. Zároveň sa zdá, že trhy očakávajú nedeľný výsledok referenda vo Švajčiarsku, kde sa rozhoduje o tom, či švajčiarska centrálna banka bude donútená doviesť všetko zlato späť do krajiny a zároveň či bude musieť držať 20 % svojich rezerv v zlate.

Na fyzickom trhu so zlatom to však vrie. Svedčí o tom negatívna GOFO (gold forward rate) úroková miera, ktorá sa aj tento týždeň správala tak, ako už veľmi dávno nie. Negatívna GOFO znamená, že investori majú možnosť predať svoje zlato a získať ho späť o niekoľko mesiacov za nižšiu cenu (diskont v podobe GOFO) a medzitým získané prostriedky investovať napr. do dlhopisov a zároveň ušetriť poplatky za skladovanie. Ideálny obchod, ktorý sa však pravdepodobne nedá zrealizovať, vzhľadom na klesajúcu úrokovú mieru, ktorá indikuje neochotu vlastníkov zlata tento obchod zrealizovať. V piatok sa oproti minulému týždňu GOFO úroková miera skoro dvojnásobne prepadla a bola negatívna na mesačnej (-0,493), dvoj (-0,363), troj (-0,256) a dokonca aj na šesť mesačnej úrovni (-0,103). Je to predzvesť niečoho zásadného na trhu s drahými kovmi? Zatiaľ to tak nevyzerá, ale každopádne to naznačuje, že súčasné ceny sú pre niektorých obchodníkov – pravdepodobne Čínu a Indiu – priam magické a za súčasných podmienok zháňajú každú jednu dostupnú fyzickú tehlu zlata. Zároveň môžeme povedať, že trh by uniesol určite i vyššie ceny minimálne v okolí 1250 – 1300 USD. Čo sa týka striebra, tu je príbeh stále iný a je pravdepodobné, že v pomere k zlatu sa striebro prepadne až k hranici 1 ku 80. Striebro by zároveň pokojne znieslo i ceny pod 15 USD. Ako to však bude, sa len uvidí.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_48_14 gold_48_14 1_ceny_48_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár