Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy ostali na svojich pozíciách

Prvé dva dni týždňa drahé kovy len oscilovali okolo svojich predchádzajúcich hraníc. Zlato sa motalo v rozmedzí od 1310 do 1330 USD. Striebro kopírovalo tento trend a bolo v rozmedzí od 21,4 do 21,9 USD. V stredu zažilo zlato mierny nárast oproti striebru, ktoré ostalo viac menej na rovnakých úrovniach z predchádzajúcich dní. Posledné dva dni v týždni boli o niečo zaujímavejšie. Zlato sa snažilo dosiahnuť hranicu 1350 USD avšak neúspešne. Striebro sa snažilo udržať sa na 22 USD.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1336,2 USD, čo bolo o 10,6 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 21,78 USD a klesla o 0,02 USD. Tieto cenové pohyby sa prejavili i na pomere ceny zlata a striebra, ktorý je na úrovni 61,35 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 61,35 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 60,81). To znamená, že tento týždeň si striebro oproti zlatu opäť pohoršilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 230,31 a v porovnaní s minulým týždňom mierne klesol o 2,78 USD. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 93,74 a klesol o 2 USD. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa minulý týždeň znížili na striebre, avšak vzrástli na zlate.

Tak, ako sme písali minulý týždeň, ceny drahých kovov reagovali na správy okolo dlhového stropu USA. Demokrati ho chcú zvýšiť, iná sa tvári, že zvýšenie nepodporia. Vzhľadom na to, že dlhový strop dvíhali zákonodarci v USA už viac ako 100 krát od roku 1940, myslím, že sa to podarí i teraz. Možno s troška väčším cirkusom a krátkodobým vplyvom na trhy. Dlh v USA dosahuje už viac ako 16,7 biliónov USD a škrty výdavkov vzhľadom na súčasnú politickú situáciu v krajine, nie sú pravdepodobné. Čas ostáva do 17.10; takže dovtedy bude cena drahých kovov od týchto politických tančekov závislá.

Indexy ťažiarov opätovne mierne stúpli, aby ku koncu týždňa klesli. Vyzerá to, že špekulatívne nákupy striebra sa mierne oslabili a pomer zlata a striebra sa opätovne pomaly dostáva na úrovne pred letom, kedy sme dosahovali maximum 1 ku 67. Najbližšie týždne budú drahé kovy pravdepodobne najviac reagovať na správy z amerického kongresu v spojení so zvýšením dlhového stropu. Vyzerá to, že nedostatok fyzického kovu na trhu sa pomaly vytráca, čo je pravdepodobne dôsledok prázdnin v Číne a stále existujúcich reštrikcií dovozu zlata do Indie. V najbližšej dobe, ak sa nestane niečo výnimočné, je preto nepravdepodobné, že by sa ceny kovov hýbali výrazne smerom hore alebo dole.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_39

gold_39

silver_39

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Sledujte nás i na FCB.

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár