Bitcoin, Striebro, Zlato

Drahé kovy opätovne posilnili

V pondelok zlato mierne posilnilo a striebro stratilo ku koncu dňa pár centov od otváracej ceny. V utorok po opätovne miernom posilnení cien, sa ceny na chvíľu prepadli, aby opätovne počas dňa získali to, čo stratili. Ako na hojdačke. V stredu opätovne drahé kovy posilnili. Omnoho zaujímavejším však bol štvrtok, kedy oba drahé kovy výrazne poskočili hneď v úvode obchodného dňa. Zlato sa vyšplhalo k 1345 USD a striebro k 21,6 USD, potom však obe ceny mierne korigovali. V piatok sa na trhoch toho veľa nedialo.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1339 USD, čo bolo o 18,5 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 21,44 USD, čo bolo o 0,29 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 62,45 čo znamená, že tento týždeň posilnilo viac zlato, ale len veľmi málo oproti striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 247,22. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 104,07.

V utorok po miernom prepade cien, drahé kovy konsolidovali späť k vyšším cenám vzhľadom na správy z Izraela, kde tamojšia vláda zaútočila na Libanon. V stredu zas drahé kovy reagovali na zverejnený záznam monetárnej komisie FEDu, z ktorého vyplýva, že FED by chcel do októbra ukončiť nákupy vládnych dlhopisov, pretože členovia komisie veria, že sa ekonomika USA zotavuje s tým, že FED naďalej ponecháva základné úrokové sadzby na súčasných minimách. Vo štvrtok sme mali výraznú reakciu drahých kovov na správy okolo problémov portugalskej Banco Espirito Santo, ktorá ohlásila odloženie splátok niektorých svojich finančných inštrumentov. To vyvolalo otázky o stabilite európskeho bankového sektora a zároveň otázky ohľadne toho, či sa do riešenia problému zapojí i portugalská vláda. Zlato sa následne obchodovalo na 4 mesačných maximách. Striebro sa k tomuto maximu mierne priblížilo. Na zlate sa z technického hľadiska 50 dňový pohyblivý priemer dostal nad 200 dňový, čo môže naznačovať ďalší rast ceny. Skôr sa však prikláňam k názoru, že ceny reagujú krátkodobo na situáciu okolo Ukrajiny, Iraku a Izraelu. Dopyt po fyzickom kove z Ázie síce stále existuje, avšak v omnoho menšej podobe ako tomu bolo, keď bola cena o cca 100 USD nižšia. Dopyt po zlate zo strany ETF síce vzrástol, avšak hovoriť o zásadnej zmene sa zatiaľ nedá. Suma sumárum sa stále pohybujeme skôr v špekulatívnom obchodovaní drahých kovov, ktoré súvisí s negatívnymi správami z vojnových oblastí, ako zásadnou zmenou trendu. Tá prísť samozrejme môže. Ale až po nejakej významnej ekonomickej udalosti. A môže to byť všeličo. Počnúc potenciálnym krachom Argentíny, akcelerácií strachu na akciových trhoch v USA vzhľadom na zmenšenie podpornej politiky FEDu, prasknutí bubliny na čínskom trhu nehnuteľností, či situácii okolo chýbajúceho kolaterálu v čínskych prístavoch, bezprecedentnej japonskej monetárnej politike, až po systémové riziko v európskom bankovom sektore. Stačí si vybrať.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_28_14 silver_28_14 gold_28_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár