Striebro, Zlato

Drahé kovy opätovne posilnili

V pondelok sa toho moc veľa nestalo. Nemalo ani čo, pretože v USA bol štátny sviatok a burza bola zavretá. Obchodovať sa začalo od utorka a to negatívne. Zlato i striebro poklesli. Zlato sa dostalo pod 1250 USD a striebro sa obchodovalo okolo 19,8 USD. Na druhý deň však ceny drahých kovov príjemne prekvapili a stúpli. Zlato získalo 20 USD a pohybovalo sa okolo 1265 USD. Striebro sa dostalo dokonca k 20,3 USD, potom však opäť kleslo k dvadsiatke. V piatok atakovalo zlato úroveň 1270 USD a striebro sa snažilo dostať nad 20,3 USD, čo sa však vôbec nepodarilo a nakoniec padlo pod úroveň 20 USD.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1269 USD, čo bolo o 14,9 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 19,91 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 63,74 a zmena bola priaznivejšia pre zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 219,6. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) rovnako mierne posilnil a uzavrel na úrovni 92,68 USD. Údaje z COMEXu ukazujú opätovne mierne zníženie stávok na pokles ceny pri striebre a mierne zvýšenie počtu stávok na pokles ceny na zlate.

Pokles cien z utorka sa dá pripísať sentimentu na trhu, ktorý bol negatívny a spojený s obavami o dopyt zo strany Číny. Dáta, ktoré boli počas týždňa zverejnené indikujú, že rast ekonomiky a ekonomická aktivita nie sú dostatočné, čo môže znamenať znížený dopyt po luxusnom tovare. A aj keď niekto môže namietať, že sa tým myslí niečo iné ako zlato, de facto hovoríme aj o ňom. Avšak už druhý deň sa situácia mierne zmenila. To zas spôsobil americký dolár, ktorý sa dostal pod tlak a opätovne sa ukázalo, že drahé kovy s dolárom korelujú. Čísla s USA, ktoré neboli veľmi dobré tomuto vývoju rovnako pomohli. Zároveň drahé kovy reagovali na správy z Indie, ktorá vyhlásila, že by mohla zmierniť sankcie na dovoz zlata do krajiny.

Akcie ťažiarov boli tento týždeň pozitívne. Akciový trh spojený so sektorom drahých kovov sa niekedy vyvíja skôr, ako samotná komodita. To môže teda indikovať pozitívny signál. Avšak kým sa zlato nedostane cez 1270 USD a neusadí sa nad touto hranicou, je z krátkodobého hľadiska zbytočné špekulovať o zmenách súčasnej cenovej hladiny. Po prekročení tejto hranice by sme však mohli počítať aj s vyššími cenovými úrovňami nad 1360 USD. Na drahých kovoch však dnes netreba byť veľmi optimistický z krátkodobého hľadiska. Cenové úrovne okolo 1250 USD pri zlate a 20 USD sa držia už dlhšiu dobu a pokojne môžu vydržať i ďalší mesiac. Zároveň bude veľa záležať i od rozhodnutia FEDu v najbližšom období, akú politiku zvolí. Zasadanie monetárnej komisie FEDu nás čaká už budúci týždeň.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_04

zlato_4_14

striebro_4_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár