Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy nudia všetkých naokolo.

Trh s drahými kovmi akoby spal. Zo začiatku týždňa sme videli mierny pokles cien, ale bolo to len také malé zakopnutie. Už ďalší deň sa ceny vracali späť vyššie – zlato nad 1175 USD a striebro k 15,9 USD. A v stredu už drahé kovy opäť mierne klesali. A opäť to nebolo nič výrazné. Divokejšie cenové pohyby boli až v piatok. Drahé kovy najprv rástli – zlato k 1180 USD a striebro nad 16 USD. Potom však v priebehu dňa prudko klesali.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1164 USD, čo bolo o 13,7 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,81 USD, čo bolo o 0,22 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,62 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie zlato, ale len o málo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 135,952 (oproti minulému týždňu stúpol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 56,30 (mierne vzrástol). Akcie ťažiarov boli teda optimistickejšie, ako samotné produkty, ktoré ťažia – zlato a striebro.

Oproti minulému týždňu nie je toho veľa, čo by sme mohli dodať. Situácia sa na drahých kovoch skoro vôbec nemení. Máme tu trh so zlatom, ktorý stále vykazuje určité napätie. Ale nie také, ako sme videli pri cenách o 50 USD nižších. Akonáhle cena klesá, trh so zlatom smeruje k vyššiemu napätiu a naopak; preto je cena v rozmedzí od 1200 do 1250 USD maximum, čo by dnes zlato dokázalo.

Zároveň platí aj to, že je na tomto trhu určité napätie (sme pod 1200 USD) a preto sa nedá veľmi očakávať, že sa cena výrazne prepadne, resp. výrazne a zároveň, že sa udrží. Fundamenty zatiaľ naznačujú, že trh so zlatom je na dne. Samozrejme netreba zabúdať na to, že zlata je na trhu dostatok a v prípade, že by výrazne investori stratili oň záujem, jeho cena môže i fundamentálne klesať. To, však nie je v dnešných dňoch na programe dňa. Inými slovami prognózy cien pod 1100 – 1000 USD na zlato sa zatiaľ nejavia ako opodstatnené a ceny nad 1250 USD ako reálne.

Na trhu so striebrom táto situácia nie je. Určité napätie na trhu so striebrom, ktoré sme zaznamenali cca pred mesiacom, opadlo. Cena sa pohybuje viac menej na úrovniach, ktoré zodpovedajú dopytu a ponuke po tomto kove. A v prípade, že by prišli nejaké ďalšie signály o spomaľovaní globálnej ekonomiky, spôsobené kýmkoľvek – Čínou počnúc, Európou, či Japonskom končiac – tak tento drahý kov môže ísť ešte výrazne nižšie.

Samozrejme ceny drahých kovov sú ovplyvňované i denným udalosťami, ktoré využívajú traderi a buď posunú cenu o niečo nižšie alebo sa im podarí posunúť cenu o niečo vyššie. To sme napr. zaznamenali aj pri oznámení čínskej centrálnej banky, že znižuje svoje základné úrokové miery a trhy reagovali aj na tlačovku Mária Dragiho. Nateraz sa však nič výrazne na drahých kovoch nemení. Drahé kovy jednoducho v dnešných dňoch nudia.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_43_15 silver_43_15 gold_43_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár