Prehľad týždňa

Drahé kovy na hojdačke.

Tento týždeň boli drahé kovy ako na hojdačke. Začiatkom týždňa začali oslabovať, aby sa v strede týždňa opätovne spamätali. V utorok zlato siahlo až k 1120 USD a striebro sa prepadlo k 14,7 USD. Streda bola pokojná, aby sa vo štvrtok opäť všetko zmenilo. A ceny kovov sa vrátili vyššie. Zlato smerovalo k 1155 USD a striebro posilnilo k 15,2 USD. Zlato ostalo napokon nad 1150 USD a striebro už len mierne korigovalo k 15,1 USD. Piatkové obchodovanie bolo v princípe veľmi pokojné.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1146,3 USD, čo bolo o 6,7 USD viac ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 15,12 USD, čo bolo o 0,06 USD menej ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 75,81 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 111,37 (oproti minulému týždňu klesol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 47,27 (oproti minulému rovnako klesol).

V pondelok a utorok drahé kovy ešte reagovali na rôznorodé reakcie na minulotýždňové nezdvihnutie úrokových mier FEDom, ktoré bolo ešte stále komentované a vyjadrovali sa k nemu viacerí členovia monetárnej komisie FEDu. Tí akoby trhy uisťovali o tom, že ešte do konca roku toto rozhodnutie možno príde. Tieto správy pravdepodobne využívali i špekulanti a tlačili ceny na COMEXe nižšie a nielen na drahých kovoch, ale aj na iných komoditách. Negatívne správy z Číny, ktoré indikujú spomalenie tamojšej ekonomiky, naopak drahým kovom tentokrát pomohli. Suma sumárom, mali sme týždeň ako na hojdačke a je veľmi ťažké teraz odhadnúť, ako sa bude trh krátkodobo pohybovať. Môže ísť oboma smermi. Preto je potrebné sledovať i fundamenty na trhu. Tie sa ideálne prejavujú v podobe rozdielu cien na spote vs. cien futures kontraktov – ak je spotová cena vyššia ako futures máme tu bakwardáciu, ktorá by teoreticky na drahých kovoch nemala nastať – tých je totiž dostatok; 95 % všetkého vyťaženého zlata, ktoré leží niekde v sejfoch, dnes tvorí potenciálnu ponuku kovu.

A ako to bolo tento týždeň? Tento a aj koncom minulého týždňa vyššia cena odstraňovala postupne bakwardáciu na trhu. Bakwardácia svedčí o dopyte po fyzickom kove a nedôvere investorov v dodávku budúceho kovu. Odstraňovanie bakwardácie vyššími cenami prevládala ako na zlate, tak i na striebre. Inými slovami v prípade vyšších cien sa odstraňoval i stres na trhu.

Ako sme písali po minulé týždne, ceny drahých kovov boli v kontexte dopytu a ponuky po nich výrazne nižšie, ako by sa hodilo. Posuny cien smerom vyššie majú teda opodstatnenie. Na tieto zmeny zatiaľ výrazne nereagovali akcie ťažiarov, ktoré ostávajú na stále nízkych úrovniach. Tie pravdepodobne vyčkávajú na jasnú zmenu trendu.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_38_15 gold_38_15 1_ceny_37_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár