Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy mierne stúpli

Drahé kovy sa odlepili zo svojich pochmúrnych miním. V pondelok to tak nevyzeralo a zlato bolo v okolí 1250 USD a striebro sa točilo okolo 19 USD. Avšak už v utorok oba drahé kovy poskočili. Zlato sa dostalo cez 1260 USD a striebro cez 19,3 USD. Druhým pozitívnym dňom v týždni bol štvrtok. Kedy sa zlato dostalo nad 1270 USD a striebro prekročilo 19,5 USD. Piatkové obchodovanie bolo v duchu mierneho posilňovania oboch cien drahých kovov.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1275,9 USD, čo bolo o 23,6 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 19,67 USD, čo bolo o 0,66 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 64,87 čo znamená, že striebro posilnilo relatívne viac ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 221,77. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 92,3.

Začiatkom týždňa malo na drahé kovy pozitívny vplyv vyhlásenie Svetovej banky, ktorá odhadovala spomalenie svetovej ekonomiky. Druhou významnou správou bolo stupňujúce sa napätie v Iraku, na ktoré reagovala aj ropa a s ropou aj drahé kovy. Trhy zároveň očakávali rozhodnutie USA, či sa zapoja do aktivít voči islamským militantnom, ktorí v ostatnej dobe ovládajú jedno iracké mesto za druhým a nebezpečne sa približujú k Bagdadu. Zlato sa tak dostalo na trojtýždňové maximá a posilnilo o 2 %.

V najbližšom období by sme mohli vyššie ceny očakávať v súvislosti s vývojom situácie v Iraku. Uvidíme ako dlho. Len pred nedávnom sme boli totižto svedkami podobnej situácie na Ukrajine. A bez ohľadu na to, čo sa na Ukrajine deje, investori nepredpokladajú výraznú eskaláciu napätia v tomto regióne. Je možné, že sa budú podobe správať aj pri Iraku. Inými slovami z krátkodobého hľadiska budú drahé kovy posilňovať v prípade problémov v Iraku, avšak následne si zvyknú. Na cenu drahých kovov môže mať vplyv aj situácia v Číne v spojitosti so spreneverou kolaterálu v niektorých čínskych prístavoch v podobe kovov, voči ktorému majú expozíciu niektoré banky. Na strane druhej tu máme nižší dopyt po fyzickom zlate z Ázie (GOFO je pozitívna) a bankový sektor nie stále naklonený na drahé kovy. Veľké veci v drahých kovoch tak zatiaľ očakávať nemožno.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_24_14

gold_24_14

silver_24_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár