Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy mierne klesli

Už v pondelok sa dostali drahé kovy mierne pod tlak. Cena zlata opätovne padla pod 1200 USD a striebro sa dostalo pod 16 USD. V utorok zlato mierne posilnilo, striebru sa však nedarilo. V stredu sa podarilo opätovne ceny drahých kovov stlačiť. Striebro kleslo k 15,8 USD a zlato sa dostalo až k 1188 USD. Zlato opätovne vo štvrtok mierne posilnilo; striebro opäť ostalo na mieste. Piatkové obchodovanie bolo pre drahé kovy negatívne.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1180,4 USD, čo bolo o 22,9 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra uzavrela na úrovni 15,75 USD, čo bolo o 0,47 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,95 čo znamená, že tento týždeň sa opäť viac darilo zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 173,79 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 69,95.

Ceny nám celkovo klesali. Aj keď nie veľmi výrazne. Pri zlate sa objavila automaticky malá bakwardácia, ktorá signalizuje dopyt po fyzickom kove. Poskakovanie cien zlata môžeme pripísať rôznym ekonomickým dátam, ktoré sa v priebehu týždňa objavovali; niektoré boli pre zlato pozitívne, iné negatívne. S cenami sa tak hrajú hlavne špekulanti. Riešenie Gréckej krízy je presne tam, kde bolo. V pätovej situácií. Lídri sa dohodli, že sa už určite dohodnú. Grécka vláda medzitým mobilizuje všetky možné finančné zdroje (naposledy zdroje miest a obcí) a snaží sa vyriešiť zúfalú situáciu okolo splátok dlhu. Hrá to zatiaľ dobre, pretože ani európskym partnerom sa nechce priznať, že by mohlo Grécko z eurozóny odísť. A tak sa dohadujú, že sa dohodnú. No a trhy očakávajú, nejakú dohodu v poslednej minúte. V tomto kontexte sa objavil aj nový výraz „Grimbo“, ktorý po Grexite, Greaccidente znamená Grécky limbo stav. Čína podporuje svoju ekonomiku ako sa dá, a národná banka znížila povinnú výšku rezerv bánk, čím chce dostať do ekonomiky viac peňazí. Ani ekonomický motor sveta nie je bez problémov a postupne sa zadrháva. Okrem EU a Japonska sa začína problém s rastom a ekonomickým zotavovaním objavovať už aj v Číne.

Obchodníci s drahými kovmi sa začali pozerať hlavne na potenciálne spadnutie ceny zlata pod 1180 USD, ktoré by prilákalo ďalšie výpredaje. Z krátkodobého hľadiska môže daná cenová hladina padnúť, avšak osobne si nemyslím, že na dlho. Automaticky sa totižto objavuje tlak na zlate a zvyšuje sa fyzický dopyt, ktorý dlhodobo cenu pod tieto hranice nepustí. A aj ostatné riziká v ekonomike ostávajú, čo nahráva zatiaľ viac tomuto scenáru.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_17_15 silver_17_15 gold_17_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár