Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy mierne klesali

V pondelok i v utorok boli relatívne pokojné obchodné dni. Zlato i striebro síce v priebehu dňa mierne posilnili primárne pri obchodovaní v USA, avšak následne ceny korigovali a tak sme sa pohybovali stále okolo hranice 1310 USD na zlate a 20,9 USD na striebre. V stredu v noci resp. ráno v Ázii drahé kovy prepadli – zlato po 1300 USD a striebro šlo k 20,7 USD. Následne sme tu mali štvrtok, kedy sa zlato ďalej oslabovalo a striebro zažilo nepríjemný pád pod 20,4 USD. Piatkové obchodovanie bolo dosť prekvapením. Zlato i striebro sa vybrali späť k svojim predchádzajúcim hraniciam a cenovo výrazne posilňovali.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1308,3 USD, čo bolo o 2,6 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 20,74 USD, čo bolo o 0,15 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 63,07 čo znamená, že tento týždeň posilnilo opäť viac zlato, ale len veľmi málo oproti striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 241,76. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 101,59.

Cenové pohyby na drahých kovoch súviseli s niektorými ekonomickými správami, avšak pravdou je, že tých nebolo tento týždeň príliš veľa a preto prvé dni vyzerali tak, ako vyzerali. Zlato reagovalo napr. na index inflácie v USA. Drahé kovy klasicky reagovali aj na dianie na Ukrajine. Väčší cenový pokles však súvisel primárne s tým, o čom sme písali už minulé týždne. Ostatný rast bol pod vplyvom politických správ a špekulatívnych pohybov na cenách drahých kovov. Na strane druhej sa pod poklesom cien podpísal i stagnujúci dopyt po zlate zo strany Ázie. Ten síce dosahuje podobné úrovne, ako minulý rok, avšak výrazne nerastie a zatiaľ nie je ani pravdepodobné, že by mal narásť, kým sa budeme držať týchto cenových hladín. Pokles cien súvisel aj s mierne pozitívnymi dátami o priemyselnej produkcii v Číne, či Nemecku. Naopak piatkový rast cien sa dá opätovne pripísať nepokojom v pásme Gazy, či napätej situácií na Ukrajine.

Lehman Brothers upravili svoju predikciu na cenu zlata na rok 2014 z 1066 USD na 1200 USD, avšak banka vidí zlato stále v medveďom trhu. Zároveň analytici banky tvrdia, že sa bude tento drahý kov pohybovať v súlade s vyvíjajúcou sa infláciou v USA. Vzhľadom na to, že veľké banky sú tvorcovia trhu, je rozumné sa na tieto predpovede pozerať. K predpovedi treba dodať, že daný trend je pravdepodobný, pokiaľ nepríde žiadna významná ekonomická udalosť.

Štvrtok zažilo striebro najväčší pokles od konca tohto januára, keď stratilo skoro 3 % (2,78%). V prípade, že sa udeje nejaká ekonomická udalosť, je vysoko pravdepodobné, že na striebre uvidíme nové minimá. Bez ohľadu na blogosféru, ktorá stále upozorňuje, že striebra nie je dostatok, si to trhy dnes vôbec nemyslia. Bez toho, aby striebro oživilo svoje postavenie monetárneho kovu, nové cenové maximá tak skoro neuvidíme. Striebro je dnes považované primárne za priemyselný kov a tak sa aj trhy správajú.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_30_14

gold_30_14

silver_30_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár