Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy dostali ranu

Začiatkom týždňa sme zažili mierny nárast cien drahých kovov. Zlato sa prehuplo nad 1200 USD a striebro posilnilo ešte viac, keď na chvíľu prekonalo 17 USD. To však bolo všetko. Vzápätí sa ceny oboch kovov posunuli na úrovne so začiatku obchodného dňa. Utorok bol veľmi pokojný obchodný deň. Streda a štvrtok boli v znamení pozvoľného oslabovania drahých kovov. Zlato sa prepadávalo postupne od hranice 1195 až k 1175 USD. Striebro klesalo svižnejšie, keď sa prepadávalo od 16,7 až k 16,1 USD. Piatkové obchodovanie potom už len stlačilo cenu zlata skoro až k 1160 USD a cenu striebra pod 16 USD.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1172,3 USD, čo bolo o 17,7 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 16,12 USD, čo bolo o 0,58 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 72,72 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom relatívne lepšie zlata. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 159,54 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 67,72.

Pondelkový rast cien bol reakciou na nemastné / neslané vyjadrenia FEDu, spojené s odhadom kedy sa dvihnú základné úrokové miery. Podľa niektorých ešte podmienky rastu úrokových mier nenastali a dáta z americkej ekonomiky boli aj pozitívne aj negatívne. To prispievalo k neistote, čo a kedy FED urobí. Na cenách drahých kovov sa prejavil a nižší dopyt zo strany ázijských investorov. Vyzerá, že si zvykajú aj na úrovne pod 1200 USD a táto hranica už nie je pre nich až tak zaujímavá. Svedčí o tom, i bakwardácia, ktorá sa prejavuje výraznejšie len s výraznejším poklesom cien pod túto cenovú hranicu. S cenami drahých kovov nepohla ani nejasná situácia okolo Grécka. Trh s drahými kovmi ani neovplyvnila opätovne sa rozvíjajúca vojnová aktivita na východe Ukrajiny a dokonca ani vzájomná demonštrácia sily vojenských síl medzi Ruskom a USA v Čiernom mori. Trhy zároveň čakali na piatok, kedy sa mali zverejniť dáta z amerického trhu práce. Tie dopadli nad očakávania a prejavilo sa to i na obchodovaní s drahými kovmi, ktoré sa prepadli. Primárne z dôvodu rastu dolárového indexu a toho, že sa očakáva, že FED predsa len zvýši úrokové miery. Sám som na to zvedavý, či sa predstavitelia FEDu k tomuto kroku odhodlajú, aj keď si myslím, že skôr nie, ako áno.

Po raste cien s pred troch týždňov sa drahé kovy z letargie určite neprebudili. Pri zlate sa situácia výraznejšie nemení a jeho cena stále ostáva citlivá na úroveň 1200 USD. Treba priznať, že hranica 1200 USD už nie je tak výrazná, ako tomu bolo pred mesiacom. Na striebre sa špekuluje. A veľmi. Trhy však stále veria viac centrálnym bankárom a tomu, že sa svet zotavuje z krízy.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_23_15 silver_23_15 gold_23_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár