Drahé kovy doslova nudia

Ceny

Nuda. Nuda. Nuda. Tak sa dá v jednoduchosti popísať dianie na drahých kovoch za ostatné obdobie. V pondelok sme zaznamenali prelom hranice 1200 USD pri zlate a zlato ostalo na ďalšie dva dni pod touto hranicou, s malým prepadom k 1185 USD. V stredu postupne stúpalo až nad 1200 USD, avšak štvrtok túto métu nakoniec neudražalo. Striebro sa pomaly prepadalo zo 16,5 až k 16 USD, ale nakoniec sa udržalo počas týždňa nad touto hranicou. V stredu striebro priam kopírovalo zlato na 16,4 USD. Počas štvrtku a piatku drahé kovy veľa vody nenamútili.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1203,3 USD, čo bolo o 4 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,22 USD, čo bolo o 0,26 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,19 čo znamená, že tento týždeň sa opäť viac darilo zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 176,71 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 70,95.

Vyzerá to, že drahé kovy sú v nejakej vyčkávacej pozícií. Nečudo. Situácia okolo Grécka zabezpečuje, že špekulanti nevedia dostať ceny drahých kovov výrazne nižšie. Výnosy na Gréckych dlhopisoch postupne stúpajú. A stúpajú mierne aj dlhopisy ostatných krajín periférie. To je predzvesť nervozity. Pričom si treba uvedomiť, že dopyt po tzv. nízko rizikových investíciách v podobe vládnych dlhopisov ovplyvňuje výrazne i európske QE. Rast výnosov dlhopisov by bol bez neho určite vyšší a rýchlejší. Táto nervozita sa zároveň vie presunúť aj do drahých kovov. V princípe rýchlo. Zatiaľ sa však neprejavuje. Azda najväčší rozruch cez týždeň vyvolal incident na tlačovke ECB (ktorej politika sa nemení), keď sa na Dragiho vrhla jedna protestujúca žena. Draghi sa dosť vyľakal. Asi sa po ňom ženy často nevrhajú. Niekto by sa možno naopak potešil.

Predikcia

Pri zlate sa objavuje zároveň veľmi malá bakwardácia, ktorá nám signalizuje zvýšený dopyt po fyzickom kove. Hranica okolo 1200 USD pri zlate a 16 -16,5 USD pri striebre je zatiaľ aj z vyššie uvedených dôvodov viac pravdepodobná, ako výrazný pokles pod ňu. Minimálne na nasledujúce najbližšie obdobie. V prípade, že by si Grécko nejako rozmyslelo, že už reálne skrachuje (skrachované je už dávno, len lídri EU si to nechcú stále priznať), sú pravdepodobné i vyššie cenové hladiny drahých kovov.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_16_15 silver_16_15 gold_16_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Pridaj komentár